محمود عباس: آمریکا با وتوی اخیر همه وعده‌های خود درباره راه‌حل دو کشور را زیرپا گذاشت

رئیس‌تشکیلات خودگردان فلسطین: در روابط خود با واشینگتن تجدید نظر خواهیم کرد و راهبرد جدیدی برای حفاظت از تصمیم ملی مستقل خود بر اساس دستورکار فلسطینی ایجاد خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمود عباس، رئیس‌تشکیلات خودگردان فلسطین، شنبه یکم اردیبهشت، گفت: وتوی اخیر آمریکا در شورای امنیت در برابر تلاش دولت فلسطین برای عضویت کامل در سازمان ملل متحد «شرم‌آور و غیرمسئولانه» است.

خبرگزاری رسمی فلسطین «وفا»، به نقل از محمود عباس گزارش داد: «برای حفاظت از تصمیم مستقل ملی خود، راهبرد جدیدی را بر اساس دستورکار فلسطین و نه بر اساس دیدگاه آمریکا یا برنامه‌های منطقه‌ای تدوین خواهیم کرد.

رئیس‌تشکیلات خودگردان فلسطین، با بیان اینکه دولت آمریکا همه وعده‌های خود در رابطه با راه‌حل دو کشوری را زیر پا گذاشته و باید در سیاست‌های اشتباه خود بازنگری کند، افزود: «ما در آستانه مرحله جدید و دشواری قرار داریم و در سیاست‌هایی که شکست خود را ثابت کردند، شرکت نخواهیم کرد.»

او در این‌باره افزود: «در روابط دوجانبه با آمریکا تجدیدنظر خواهیم کرد.»

محمود عباس در ادامه گفت: «رهبری فلسطین در روابط دوجانبه با ایالات متحده «برای تضمین حفظ منافع، آرمان و حقوق مردم فلسطین تجدیدنظر خواهد کرد.»

وی همچنین هشدار داد که «کل منطقه بدون راه حلی عادلانه برای مسئله فلسطین، مطابق با مفاهیم فلسطینی، عربی و بین‌المللی در بلاتکلیفی است.»

پیشتر، ایالات متحده آمریکا مانع از تصویب پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت برای پذیرش عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد شد.

پیش‌نویس قطعنامه عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد پنج‌شنبه سی‌ام فروردین به وقت محلی نیویورک طی جلسه شورای امنیت سازمان ملل به رای‌گیری گذاشته شد.

این پیش‌نویس که توسط نماینده الجزایر ارائه شده بود به‌رغم کسب 12 رای موافق و 2 رای ممتنع با مخالفت ایالات متحده آمریکا و استفاده آن از حق وتو مواجه شده و تصویب نشد.

الجزایر به عنوان نماینده عضو گروه عربی، این پیش‌نویس قطعنامه توصیه به مجمع عمومی درباره «پذیرش عضویت کامل کشور فلسطین در سازمان ملل» را در شورای امنیت ارائه کرد.

بنا بر اعلام تشکیلات خودگردان فلسطین 137 کشور از 193 کشور عضو سازمان ملل متحد تاکنون عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را به رسمیت شناخته‌اند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سپتامبر سال 2011 برای عضویت کامل در سازمان ملل متحد درخواست داده بود.

به‌رغم عدم نتیجه‌بخش بودن این درخواست رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکنون، فلسطینی‌ها اما در سال 2012 توانستند وضعیت «کشور ناظر غیرعضو» را در سازمان ملل کسب کنند.

از سوی دیگر، وزیر خارجه اسرائیل ضمن تمجید از موضع آمریکا به دلیل استفاده آن از حق وتو در ناکام گذاشتن این پیش‌نویس ارائه شده به شورای امنیت، گفت: «این پیشنهاد شرم‌آور رد شد و به تروریسم پاداشی داده نشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید