وزارت خارجه آمریکا: هرگونه حمله بزرگ اسرائیل به رفح یک خطای بزرگ و خطرناک خواهد بود

مقامات آمریکا و اسرائیل، جمعه نشستی مجازی درباره رفح برگزار خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

الیزابت استیکنی، سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا، پنج‌شنبه 30 فروردین در پاسخ به گزارش‌هایی مبنی بر این‌که ایالات متحده آمریکا به اسرائیل اجازه داده است که در ازای کاهش پاسخ به حمله ایران به رفح حمله کند، تاکید کرد که آغاز عملیات نظامی «گسترده» در رفح در جنوب نوار غزه یک «خطای بزرگ و بسیار خطرناک» خواهد بود.

استیکنی در پاسخ به سوالی در مورد موضع آمریکا به خبرگزاری «العالم العربی» گفت: «کماکان بر این باوریم که عملیات نظامی گسترده در رفح اشتباهی بزرگ است و خطری بسیار بزرگ علیه جان غیرنظامیانی که ممکن است آسیب ببینند، تشکیل می‌دهد. ایالات متحده به صراحت گفته است که از هیچ عملیات زمینی در رفح بدون برنامه معتبر و قابل‌اجرا برای حفاظت از غیرنظامیان حمایت نمی‌کند.»

در همین راستا، خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک مقام آمریکایی و یک اسرائیلی گزارش داد که مقامات ارشد دو طرف پنج‌شنبه نشستی آنلاین برگزار خواهند کرد تا درباره طرح‌های اسرائیل در مورد شهر رفح در جنوب نوار غزه گفت‌وگو کنند. این در حالی است که واشینگتن به دنبال جایگزینی برای حمله اسرائیل به این شهر فلسطینی است.

این جلسه مجازی در ادامه جلسه مشابهی است که در اول آوریل برگزار شده بود.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده از اسرائیل خواست برای جلوگیری از خسارات بیشتر در میان غیرنظامیان فلسطینی در غزه، حمله‌ای گسترده به رفح در جنوب این باریکه انجام ندهد.

از سوی دیگر وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که حمله اسرائیل به غزه تاکنون منجر به کشته شدن نزدیک به 34000 نفر شده است.

این نشست واشینگتن و تل‌آویو همزمان با آن برگزار می‌شود که اسرائیل در حال بررسی پاسخ به حمله موشکی و پهپادی ایران به این کشور است.

یکی دیگر از مقامات آمریکایی به رویترز توضیح داد که واشینگتن در تلاش است تا اسرائیلی‌ها را از انجام حملات تلافی‌جویانه به تهران منصرف کند تا از شعله‌ور شدن اوضاع متشنج در خاورمیانه جلوگیری کند.

قرار است جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، از طرف آمریکایی، با حضور برت مک گورک، فرستاده بایدن در خاورمیانه و دیگران، ریاست این نشست را برعهده داشته باشد.

از سوی دیگر، یک مقام اسرائیلی گفت که احتمال می‌رود ران درمر، وزیر امور استراتژیک و تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل، در این مذاکرات که به صورت آنلاین برگزار می‌شود، مجددا ریاست هیئت اسرائیلی را بر عهده بگیرند.

این مقام اسرائیلی در ادامه افزود که موضوعات مورد بررسی میان مقامات دو کشور شامل «برنامه‌ریزی عملیاتی و جنبه بشردوستانه در رفح» خواهد بود.

مقام آگاه اسرائیلی همچنین خاطرنشان کرد که مذاکرات مستقیم میان ایالات متحده و اسرائیل در مورد رفح در پی حمله ایران به اسرائیل به تعویق افتاده است.

در همین راستا تشکیلات خودگردان فلسطین، در رام‌الله، از دولت جو بایدن خواسته است تا «فوراً برای توقف اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل که علیه مردم فلسطین ادامه دارد، مداخله کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید