وتوی آمریکا تلاش‌ها برای قبول عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد را ناکام کرد

بنا بر اعلام تشکیلات خودگردان فلسطین 137 کشور از 193 کشور عضو سازمان ملل متحد تاکنون عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را به رسمیت شناخته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا مانع از تصویب پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت برای پذیرش عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد شد.

پیش‌نویس قطعنامه عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد پنج‌شنبه سی‌ام فروردین به وقت محلی نیویورک طی جلسه شورای امنیت سازمان ملل به رای‌گیری گذاشته شد.

این پیش‌نویس که توسط نماینده الجزایر ارائه شده بود به‌رغم کسب 12 رای موافق و 2 رای ممتنع با مخالفت ایالات متحده آمریکا و استفاده آن از حق وتو مواجه شده و تصویب نشد.

پیش‌نویس این قطعنامه محکوم به شکست همزمان با آن برای رای‌گیری در نشست شورای امنیت ارائه شد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد درباره لغزیدن خاورمیانه بر لبه پرتگاه «جنگ منطقه‌ای همه‌جانبه» هشدار داد.

الجزایر به عنوان نماینده عضو گروه عربی، این پیش‌نویس قطعنامه توصیه به مجمع عمومی درباره «پذیرش عضویت کامل کشور فلسطین در سازمان ملل» را در شورای امنیت ارائه کرد.

بنا بر اعلام تشکیلات خودگردان فلسطین 137 کشور از 193 کشور عضو سازمان ملل متحد تاکنون عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را به رسمیت شناخته‌اند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سپتامبر سال 2011 برای عضویت کامل در سازمان ملل متحد درخواست داده بود.

به‌رغم عدم نتیجه‌بخش بودن این درخواست رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکنون، فلسطینی‌ها اما در سال 2012 توانستند وضعیت «کشور ناظر غیرعضو» را در سازمان ملل کسب کنند.

گوترش طی جلسه شورای امنیت هشدار داد که «خاورمیانه بر لبه پرتگاه جنگ قرار گرفته و روزهای گذشته شاهد تشدید تنش‌های خطرناک کلامی و عملی بوده است».

دبیرکل سازمان ملل گفت که «هر گونه خطای محاسباتی، یا ارتباط نادرست، یا اشتباه ممکن است به وضعیتی غیرقابل تصور و به جنگ منطقه‌ای گسترده‌ای که برای همه طرف‌های ذیربط ویرانگر خواهد بود، منجر شود» و در این راستا از همه طرف‌ها خواست در بالاترین سطح خویشتن‌داری خود را حفظ کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید