زمین‌لرزه 5.6 ریشتری در شمال ترکیه و پیش‌بینی زلزله‌های بیشتر

در تاریخ 6 فوریه 2023 ترکیه شاهد دو زمین لرزه به بزرگی 7.5 درجه و به فاصله 8 ساعت بود که 11 شهر را با خاک یکسان کرده و تمام نقاط دیدنی آنها را به ویرانه تبدیل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پیش‌بینی ناجی گورور، کارشناس معروف زمین شناسی و زلزله شناس مشهور ترکیه در خصوص وقوع زلزله های احتمالی در این کشور، در رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی ترکیه، جنجال آفرید.

در این رابطه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ترکیه، گورور را به آنچه که «ارعاب» افکار عمومی دانستند، متهم کردند.

این در حالی است که زلزله‌ای با قدرت 5.6 ریشتر، منطقه توکات ترکیه را روز گذشته لرزاند که خسارات جانی برجای نگذاشت.

3 زمین‌لرزه در کمتر از 24 ساعت

اردال شاهان، دیگر زمین شناس ترکیه‌ای نیز در این خصوص گفت: «زمین‌لرزه‌ای که روز گذشته به بزرگی 5.6 ریشتر در ساعت 18:11 به وقت محلی در نزدیکی مرز استان توکات-یوزغات رخ داد، حدود 16 یا 17 ساعت پس از وقوع دو زمین‌لرزه بود که اولین آنها 4.1 ریشترو دومی با بزرگی 4.7 ریشتر بود و گسل واقع در جهت غرب بوگدیل، علت وقوع این دو زمین‌لرزه است».

شاهان در گفت‌وگو با «العربیه» افزود: «این منطقه از گسل به طول 24 کیلومتر و ظرفیت تولید 6.5 ام‌تی‌ای فعال است». به گفته او شرایط کنونی ساخت و ساز، باعث عدم خسارت مادی در این منطقه شده که در کمتر از 24 ساعت، شاهد 3 زلزله در ترکیه بوده است.

پیش‌بینی‌ها گوناگون

اگرچه اجماع میان مشهورترین زمین‌شناسان ترکیه در خصوص وقوع زمین‌لرزه‌ها وجود دارد، اما در مورد زمان وقوع آن‌ها اختلاف نظر دارند. بخشی از آنها از جمله گورور معتقدند که زمان وقوع زلزله را نمی‌توان تعیین کرد و به پیش‌بینی مکان تقریبی اکتفا می‌کنند.

جمع دیگری از زمین‌شناسان با تکیه بر فاصله‌های زمانی زلزله‌های قبلی، وقوع زمین‌لرزه‌های بیشتر در برهه‌های معینی از سال را بدون تعیین تاریخ دقیق آنها پیش‌بینی می‌کنند.

اداره مدیریت حوادث و فوریت‌های ترکیه«افاد» روز گذشته از وقوع زلزله‌ای به بزرگی 5.6 ریشتر در منطقه توکات در شمال ترکیه خبر داد.

علی یرلی کایا، وزیر کشور ترکیه، در پلتفرم «ایکس» نوشت که تیم‌هایی از «افاد» ودیگر آژانس‌های دست‌اندر کار، سرگرم بررسی وضعیت در مکان وقوع زمین‌لرزه هستند.

در تاریخ 6 فوریه 2023 ترکیه شاهد دو زمین‌لرزه به بزرگی 7.5 درجه و به فاصله 8 ساعت بود که 11 شهر را با خاک یکسان کرده و تمام نقاط دیدنی آنها را به ویرانه تبدیل کرد.
بر اساس آمار رسمی، این دو زمین‌لرزه و پس‌لرزه‌های اکثرا شدید، جان 53537 نفر را گرفت و بیش از 100 هزار نفر در زیر آوار هزاران ساختمان فروریخته، مصدوم شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید