دولت یمن خواستار مقابله جامعه بین‌المللی با سربازگیری کودکان در مراکز نظامی حوثی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت یمن نسبت به اقدام شبه‌نظامیان حوثی در راه‌اندازی صدها اردوگاه نظامی و سربازگیری اجباری کودکان، تحت پوشش «مراکز تابستانی»، هشدار داد.

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی دولت یمن، پنج‌شنبه 31 فروردین با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد همزمان با حملات «نمایشی» حوثی‌ها تحت عنوان «حمایت از غزه» در دریای سرخ، این شبه‌نظامیان اقدام به جذب اجباری کودکان برای سربازگیری کرده‌اند.

الاریانی گفت پس از کودتای حوثی‌ها در یمن، این شبه‌نظامیان صدها اردوگاه نظامی برای سربازگیری از کودکان ایجاد کرده‌اند. اقدامی که به گفته او تهدیدی علیه صلح، بافت اجتماعی یمن، امنیت و صلح بین‌المللی است.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن، ضمن درخواست برای پیگرد قانونی شبه‌نظامیان حوثی، از رسانه‌ها، کنش‌گران حقوق بشر و فعالان مدنی خواست درباره خطر «مراکز تابستانی» شبه‌نظامیان حوثی اطلاع‌رسانی کنند.

این مقام ارشد دولت همچنین از خانواده‌های یمنی خواست از کودکانشان محاف‍ظت کرده و از تسلیم‌شدن در برابر خواسته حوثی‌ها برای سربازگیری از کودکان خودداری کنند.

در بیانیه وزیر اطلاع‌رسانی دولت یمن از جامعه بین‌المللی، نماینده ویژه سازمان ملل در یمن و نهادهای دفاع از حقوق کودکان خواسته شده با انجام مسئولیت‌ قانونی و اخلاقی در برابر سربازگیری اجباری کودکان، حوثی‌ها را به عنوان سازمان تروریستی شناخته و «منابع مالی، سیاسی و رسانه‌ای» این شبه‌نظامیان را هدف قرار دهند.

سازمان حقوق بشری «سام» پیشتر با انتشار گزارشی خبر داد که حوثی‌ها از سال 2014 حدود 10300 کودک را به صورت اجباری سربازگیری کرده‌اند. این نهاد حقوق بشری ضمن هشدار درباره عواقب این اقدام تصریح کرد، شبه‌نظامیان حوثی برای استخدام کودکان و اجبار آن‌ها به جنگیدن در مناطق تحت کنترل خود در یمن از روش‌های پیچیده‌ای استفاده می‌کنند.

بر اساس گزارش سام، شبه‌نظامیان حوثی علاوه بر کودکان پسر، از دختران 13 تا 17 سال برای جاسوسی، نگهبانی و امدادگری سوءاستفاده می‌کنند. این کودکان در گروهی تحت عنوان «زینبیات» اقدام به ترویج عقاید حوثی‌ها و بازرسی از زنان و خانه‌ها کرده و به‌منظور حفظ نظم زندان زنان برای شبه‌نظامیان حوثی کار می‌کنند.

دیدبان حقوق بشر پیشتر نیز درباره سوءاستفاده شبه‌نظامیان حوثی از جنگ غزه و استخدام سربازان کودک هشدار داد و این اقدام را جنایت جنگی عنوان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید