«زرقاء یمامه» اولین اپرای سعودى درباره نقش زنان در جامعه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سلطان البازعی، مدیر اجرایی اداره تئاتر و هنرهای نمایشی سعودی در گفت‌وگو با «العربیه» گفت «اپرای زرقاء الیمامه» دارای رویدادهای دراماتیک زیبا، هیجان انگیز و الهام بخش انسانی است و افزود، از زیبایی‌های این اثر و داستان تاریخی این است که یک «زن» نقش اصلی آن را بازی می‌کند و این نشان دهنده «تمدن عرب، قبل از اسلام و تا کنون قدر زنان را دانسته و برای آن‌ها در جامعه خود ارزش قائل بوده است».

زرقاء الیمامه اولین اپرایی است که در ریاض تولید شد و در مرکز فرهنگی ملک فهد به نمایش درآمد، مملو از چرخش‌ها، لحظات شاعرانه، رویدادهای نمایشی و رویارویی‌های حماسی است.

Advertisement

سلطان البازعی، گفت که اثر «زرقاء الیمامه» علاوه بر اینکه اپرا را به عنوان هنری جدید به ذائقه عرب معرفی کرده، اهداف راهبردی سازمان تئاتر و اهداف راهبرد ملی فرهنگ را نیز محقق می‌کند.

به گفته البازعی این اپرا پس از حدود سه سال تکمیل شد.

به باور البازعی، تماشاگران سعودی در گذشته نمایش‌های سنتی را تماشا می‌کردند و در عین حال می‌توانستند تئاتر معاصر را تماشا کنند.

او گفت که معتقد است اکنون انتقال هنر اپرا، نمایش‌های موزیکال و هنرهای تئاتر تاریخی با تمام غنای سازنده‌ای که شامل می‌شود، برای ارائه تصویری نمایشی که پیام دراماتیک اثر تئاتری را افزایش می‌دهد، مناسب شده است و افزود: «این موضوع باعث می‌شود که برای اولین بار در چالش تولید یک اپرا شرکت کنیم.»

جزئیات «اپرای زرقاء الیمامه»

«اپرای زرقاء الیمامه» اولین اپرای تولید شده به زبان عربی توسط سعودی است.

در محل اجرای این اپرا پرده‌های سینمایی برای انتقال گفت‌وگوهای شاعرانه به زبان عربی و انگلیسی نصب شده است تا مخاطب بتواند جزئیات این اثر هنری را با الهام گرفتن از زیبایی داستان دنبال کند.

داستانی تاریخی

داستان «زرقاء الیمامه» به شخصیت مشهور تاریخ عرب در دوران جاهلیت می‌پردازد که زنی با چشمانی آبی بود و بینایی منحصر به فردی داشت که او را قادر به مشاهده واضح از فواصل دور می‌کرد.

این زن در یمامه می‌زیست. مضربِ مثل در بینایی است (بیناتر از زرقاء الیمامه؟) تا حدّی مبالغه‌آمیز که گفته می‌شد او از فاصلهٔ مسیر سه روزه می‌دید و از برای رنگ آبی چشمانش زرقاء نامیده شد.

داستان این زن در ترکیبی منحصر به فرد ظاهر می‌شود که عناصر موسیقی عربی و غربی را به گونه‌ای ترکیب کرده که تا به امروز هرگز در دنیای اپرا مورد بررسی قرار نگرفته است و افزوده ارزشمندی به مجموعه موسیقی و فرهنگی جهانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید