رادیو و تلویزیون اسرائیل: ارتش منتظر چراغ سبز برای آغاز عملیات در رفح است

رادیو و تلویزیون:‌ ورود ارتش به رفح مرحله انجام خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، پنج‌شنبه 30 فروردین به نقل از منابع امنیتی اعلام کرد، ارتش منتظر چراغ سبز برای آغاز عملیات در رفح در جنوب غزه است.

این سازمان اعلام کرد، ورود ارتش به شهر رفح در دو مرحله صورت خواهد گرفت. مرحله اول شامل تخلیه ساکنان و آوارگان از شهر است و مرحله دوم عملیات زمینی است که انتظار می‌رود چندین هفته به طول بینجامد.

اکثر مردم نوار غزه، تقریباً 1.5 میلیون آواره فلسطینی پناهنده شهر رفح هم مرز با مصر شده‌اند. عملیات نظامی برنامه‌ریزی شده اسرائیل در این شهر، نگرانی بین المللی را به دلیل حضور این تعداد زیاد غیرنظامی برانگیخته است.

رادیو و تلویزیون اسرائیل اعلام کرد طرح حمله به رفح با موافقت آمریکا است. متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این هفته گفت ایالات متحده از جزئیات تخلیه غیرنظامیان از رفح مطلع نشده است.

این سازمان اعلام کرد: «در مرحله اول، ارتش بیانیه‌هایی برای تخلیه ساکنان صادر می‌کند، که هنوز اتفاق نیفتاده است. سپس مکان‌هایی را ایجاد می‌کند که مردم به آنجا کوچ کنند و (بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل) تقاضای خرید چادرهایی برای پناه دادن به مردمی که از رفح تخلیه خواهند شد، کرده است.»

رادیو و تلویزیون اسرائیل افزود: «پس از تخلیه، عملیات زمینی آغاز می‌شود و به مدت دو یا سه هفته طول خواهد کشید که انتظار می رود موج دیگری از آوارگان را به همراه داشته باشد.»

بنا به اعلام این سازمان، برخی از آوارگان به خان‌یونس و برخی دیگر به سواحل مدیترانه کوچانده خواهند شد.

بر اساس آمار وزارت بهداشت در نوار غزه، بر اثر جنگ اسرائیل از 7 اکتبر تا کنون در این باریکه، نزدیک به 34 هزار فلسطینی کشته و حدود 80 هزار نفر دیگر مجروح شده‌اند، گمان می رود هزاران جسد هنوز در زیر آوارهای نوار غزه که اکثر مناطق آن توسط اسرائیل با خاک یکسان شده است، باشند.

از نظر سیاسی، محمود العالول، معاون رئیس جنبش فتح، پنج‌شنبه 30 فروردین اعلام کرد، تشکیلات خودگردان فلسطین پس از جنگ در نوار غزه حضور خواهند داشت و تاکید کرد که هیچ اختلافی در درون تشکیلات در مورد تشکیل آخرین دولت وجود ندارد.

العالول به «العالم العربی» گفت: «این اقتدار مردم فلسطین است و ما غزه را ترک نکردیم که به آن بازگردیم، بیشتر مسائل مربوط به مدیریت زندگی روزمره در نوار غزه مانند مسائل مربوط به آموزش، بهداشت، انرژی و موارد دیگر توسط تشکیلات خودگردان فلسطین مدیریت می شود.»

معاون جنبش فتح اتهامات حماس مبنی بر تلاش سازمان‌های اطلاعاتی فلسطینی برای فعالیت در نوار غزه در طول جنگ را رد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید