برقراری وضعیت پایدار در امارات پس از سیل بی‌سابقه؛ فرودگاه‌های دبی باز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پس از بی‌سابقه‌ترین سیل در 75 سال گذشته و اختلال در فرودگاه‌های امارات، مدیر عامل شرکت فرودگاه‌های دبی از باز شدن دوباره درهای فرودگاه‌ها به روی مسافران خبر داد.

وزارت کشور امارات متحده عربی، بامداد پنج‌شنبه 30 فروردین اعلام کرد که با هماهنگی سازمان ملی اورژانس، مدیریت بحران و بلایای طبیعی و مرکز ملی هواشناسی، اختلالات و محدودیت‌هایی که به موجب بارندگی بی‌سابقه در مناطق مختلف این کشور به وجود آمده بود، رفع خواهد شد.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نخست‌وزیر کشور امارات و حاکم دبی، در حساب کاربردی خود در پلتفرم «ایکس» نوشت: «خدا را به خاطر نعمت و لطفش در برقراری امنیت سپاسگزارم. پس از تجربه شرایط آب‌و‌هوایی استثنایی و در نتیجه تلاشهای شبانه‌روزی، اکنون کشور ما در امنیت و ساکنانش در سلامت هستند».

فرودگاه بین‌المللی دبی، نیز پنج‌شنبه 30 فروردین اعلام کرد که پس از اختلالات ناشی از بارندگی و جاری شدن سیل در سراسر کشور امارات، دوباره این فرودگاه در ترمینالهای شماره یک و سه، فعالیت‌های خود را شروع کرده است، اما همچنان جاده‌ها در بسیاری از مناطق امارات همچنان مسدود هستند.

سخنگوی فرودگاه‌های دبی در بیانیه‌ای اظهار داشت که در ترمینال یک این فرودگاه، پروازهای خطوط هوایی بین‌المللی از سر گرفته شد، اما با این حال، به دلیل شرایط نامساعد بی‌سابقه آب‌وهوایی پروازها همچنان با تاخیر مواجه خواهند شد و اختلال در پروازها همچنان ادامه می‌یابد.

در این بیانیه آمده است: «مسافرانی که از ترمینال شماره یک فرودگاه بین‌المللی دبی قصد پرواز دارند، تنها در صورتی می‌توانند عازم ترمینال شوند که از شرکت هواپیمایی خود تاییدیه خروج پرواز خود را دریافت کرده باشند. لطفا جهت دریافت آخرین اطلاعات در مورد وضعیت پرواز با شرکت هواپیمایی خود تماس بگیرید».

امارات روز سه‌شنبه 28 فروردین، شاهد بیشترین میزان بارندگی در تاریخ مدرن خود شد. دپاین میزان بارندگی از زمان شروع ثبت داده‌های اقلیمی در این کشور از سال 1949 تا کنون بی‌سابقه بوده‌ است.

اداره حمل و نقل جاده ای این کشور نیز اعلام کرد که جاده‌های سراسری امارات همچنان بسته است.

به گزارش رسانه‌های محلی، وزارت کشور امارات تایید کرد که تیم‌های میدانی به صورت پیشگیرانه عمل کرده است و کمیته عالی امنیت داخلی امارات نیز در جریان وضعیت نامساعد جوی برای اطمینان از اتخاذ واکنش سریع و تداوم فعالیت‌ها به کار خود تا پایان مرحله بهبودی وضعیت ادامه خواهد داد و وظایف خود را در ایمن‌سازی جاده‌ها و اماکن جریان آب، دره‌ها، خروجی سدها، ساماندهی تردد و یدک‌کشی آب انباشته شده تا زمان بازگشت زندگی به شرایط عادی ادامه می‌دهد.

این وزارتخانه با قدردانی از نقش مسئولان ذیربط و نحوه برخورد آنها با بحران شرایط نامساعد جوی گفت که این امر به کاهش پیامدهای ناشی از وضعیت آب و هوایی غیرمعمول کمک کرد و به طور مثبت به محافظت از جان و مال مردم و افزایش ثبات و امنیت در جامعه کمک کرد.

وقوع طوفان و بارندگی شدیدی طی هفته جاری در امارات متحده عربی و سلطنت عمان و باعث آبگرفتگی بزرگراه‌ها و جاده‌ها شد و اختلال در تردد ایجاد کرد.

هواشناسی دریایی امارات متحده عربی نشان داد که میزان بارانی که این کشور تنها در 15 دقیقه در معرض آن قرار گرفت از 30 میلی‌متر گذشت، در حالی که میزان بارندگی در برخی مناطق از 259 میلی‌متر فراتر رفت.

به گفته این سازمان بخش شمالی کشور شاهد بیشترین میزان بارندگی بوده است.

دفتر رسانه‌ای دولت دبی در پلتفرم «ایکس» اعلام کرد که امروز، پنجشنبه و فردا جمعه، کارمندان سازمان‌های دولتی به استثنای مشاغلی که نیاز به حضور دارند، «در حمایت از تلاش‌های تیم‌های میدانی و اضطراری» از راه دور کار خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری امارات، شیخ محمد بن زاید، پس از بارندگی‌هایی که کشور شاهد آن بود، دستور بررسی وضعیت زیرساخت‌ها در مناطق مختلف کشور و حمایت از همه خانواده‌های آسیب دیده را داد.

آژانس اماراتی روز چهارشنبه، گزارش داد که خطوط هوایی امارات تعلیق مراحل سفر برای خروج از دبی را تا صبح پنجشنبه تمدید کرده است.

از سوی دیگر پل گریفیث، مدیرعامل فرودگاه‌های دبی، تأکید کرد که عملیات پذیرش مسافران از ساعت نه صبح روز پنجشنبه آغاز می‌شود و فرودگاه دبی دوباره از ساعت شش صبح درهای خود را به روی مسافران باز می‌کند.

مدیر عامل فرودگاه‌های دبی در گفت‌وگو با «العربیه» گفت که به دلیل پیامدهای ناشی از وضعیت جوی نامساعد، عملیات همچنان بی‌ثبات است.

وی با بیان اینکه مدیریت فرودگاه طی 36 ساعت با موج بی‌سابقه بارندگی مواجه شد، خاطرنشان کرد: «بارندگی موجب شد تا 150 پرواز در مدت 24 ساعت لغو شوند.»

او همچنین نسبت به بازگشت وضعیت پروازها به حالت عادی طی 24 ساعت آینده ابراز امیدواری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید