السیسی: امنیت و ثبات مردم ما به دلیل جنگ غزه به مخاطره افتاده است

پادشاه بحرین: راه‌حل دو کشوری اساس صلح پایدار و فراگیر در منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر تاکید کرد که با پادشاه بحرین در مورد تلاش مشترک کشورهای عربی برای مقابله با وضعیت ناپایدار منطقه و لزوم پایان دادن به اوضاع فاجعه‌بار در غزه، گفت‌وگو کرده است.

السیسی همچنین هشدار داد که به دلیل ادامه جنگ در این باریکه فلسطینی، امنیت و ثبات مردم کشورهای منطقه به مخاطره افتاده است.

السیسی، چهارشنبه 29 فروردین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ملک حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین که وارد قاهره شد، بر اهمیت تضمین عدم تکرار وقایع کنونی، تلاش به‌منظور متحد کردن اراده بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در نوار غزه، توقف کوچ اجباری فلسطینی‌ها، منع اعمال گرسنگی یا مجازات دسته‌جمعی اسرائیل بر مردم فلسطین و فراهم ساختن امکان دسترسی کامل، پایدار و کافی آوارگان فلسطینی به کمک‌های بشردوستانه در نوار غزه تاکید کرد.

رئیس جمهوری مصر همچنین خواستار تعامل جدی برای دستیابی به یک راهکار سیاسی عادلانه و پایدار برای مسئله فلسطین شد تا بر اساس راه حل دو کشوری و کشور فلسطین در چارچوب قلمرو مرزهای 4 ژوئن 1967 با پایتختی قدس شرقی تشکیل و عضویت کامل آن در سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد.

تحولات نگران‌کننده منطقه

او در ادامه افزود که با پادشاه بحرین به طور مفصل درباره تحولات نگران‌کننده منطقه‌ای و چشم‌اندازهای مقابله با آن در چارچوب توافقی مبنی بر لزوم حفظ امنیت و ثبات منطقه و مردم آن در برابر تهدیدات مختلف، و در چارچوب اولویت امنیت مشترک کشورهای عربی که یک کل جدایی‌ناپذیر است و نباید سرنوشت آن به اراده جنگ‌طلبان واگذار شود، گفت‌وگو کرد.

السیسی گفت که در گفت‌وگو با ملک حمد بر لزوم گسترش و ترغیب فوری تلاش‌ها برای کاستن از تشدید تنش‌ها چه در سرزمین‌های فلسطینی و چه در سطح منطقه‌ای تاکید کرده است.

وی افزود که در این گفت‌وگوها درباره تلاش‌ها برای سوق دادن طرف‌ها به اتخاذ راه‌حل‌های عقلانی و دیپلماتیک، و لزوم کنار گذاشتن راه‌حل‌های نظامی، رویکردهای توسعه‌طلبانه و مداخله‌جویانه و همچنین فراهم ساختن زمینه لازم برای پیشبرد تلاش‌های صادقانه با هدف برقراری صلح و ایجاد چشم‌اندازی جایگزین برای تحقق توسعه، شکوفایی و رفاه برای مردم منطقه تاکید شد.

مخالفت با کوچاندن اجباری

رئیس جمهوری مصر بار دیگر در برابر کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها توسط اسرائیل از سرزمین‌هایشان یا اعمال گرسنگی و مجازات دسته جمعی بر آنها ابراز مخالفت کرده و خواستار به رسمیت شناختن کشور فلسطین با پایتختی قدس در عرصه بین‌المللی شد.

السیسی گفت که دیدار وی با پادشاه بحرین با توجه به اقدامات وحشیانه اسرائیل در قبال ساکنان غزه و در سایه سکوت بین‌المللی در «لحظه‌ای سرنوشت‌ساز از تاریخ و در زمانی بسیار خطرناک» انجام می‌شود.

او همچنین تهاجم اسرائیل به نوار غزه که به کشته شدن هزاران غیرنظامی فلسطینی منجر شده است را تحولی «بسیار خطرناک» توصیف کرد.

السیسی در ادامه گفت که مصر نه تنها نسبت به پیامدهای مستقیم سیاسی، امنیتی و انسانی جنگ غزه بر برادران در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، بلکه نسبت به گسترش دامنه جنگ و تشدید تنش‌ها و ادامه چرخه انتقام و خشونت‌ و تاثیر ناگوار آن بر آینده صلح و ثبات و امنیت در منطقه هشدار می‌دهد.

راه‌حل دو کشوری اساس صلح پایدار

رئیس جمهوری مصر با اشاره به تاثیر عواقب جنگ و تشدید تنش‌ها بر منطقه طی چند ماه گذشته، هشدار داد که ادامه و گسترش دامنه جنگ امنیت، ثبات و آینده مردم منطقه را در معرض تهدید واقعی و جدی قرار می‌دهد.

پادشاه بحرین نیز به نوبه خود با تاکید بر حمایت خود از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد، راه حل دو کشوری را مبنای صلح پایدار و همه جانبه در منطقه دانست.

ملک حمد بن عیسی آل خلیفه، همچنین لزوم برقراری آتش‌بس در نوار غزه و ارائه کمک‌های بشردوستانه به ساکنان این باریکه را اولویت دانسته و حمایت کشورش را از دست‌یابی فلسطین به حق عضویت کامل در سازمان ملل متحد ابراز کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید