وزیر خارجه پیشین مصر به‌ «العربیه»: پاسخ اسرائیل می‌تواند به جنگی منطقه‌ای منجر شود

محمد کامل عمرو پیش‌بینی کرد که آمریکا به منظور جلوگیری از گسترش دامنه منازعه در منطقه که کماکان تحت تاثیر پیامدهای جنگ جاری در غزه در سطوح امنیتی، اقتصادی و ناوبری قرار دارد، در راستای مهار تشدید تنش اسرائیل، اقدام کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد کامل عمرو، وزیر خارجه اسبق مصر بر این باور است که تحولات اخیر و تشدید تنش‌ ایران و اسرائیل، اوضاع منطقه را بیش از پیش، پیچیده خواهد کرد.

عمرو در مصاحبه با «العربیه» افزود که حمله اسرائیل به ساختمان وابسته به سفارت ایران در دمشق نشان داد که تشدید تنش‌های بعدی در راه است که می‌تواند به رویارویی منتهی شود.

عمرو تاکید کرد که پاسخ اسرائیل به حمله اخیر ایران، امری قطعی است که می‌تواند دامنه درگیری در منطقه را گسترش داده و جنگ بزرگ منطقه‌ای را شعله‌ور کند.

حمله به عمق ایران

به گفته او اگر اسرائیل به عمق ایران حمله کند، جنگ را به عرصه بزرگتری سوق خواهد داد که می‌تواند به جنگی منطقه‌ای و مداخله طرف‌های دیگر و نیروهای نیابتی ایران و کشورهای هم‌پیمان با اسرائیل بیانجامد و تا قلمروهای دیگر کشورهای همسایه نیز گسترش یابد.

با اینحال وزیر خارجه اسبق مصر پیش‌بینی کرد که آمریکا به منظور جلوگیری از گسترش دامنه منازعه در منطقه که کماکان تحت تاثیر پیامدهای جنگ جاری در غزه در سطوح امنیتی، اقتصادی و ناوبری قرار دارد، در راستای مهار تشدید تنش اسرائیل، اقدام کند.

اهداف اسرائیل از حمله به ایران

عمرو افزود که تصمیم اسرائیل در حمله به ایران، با هدف منحرف انظار از کشتارهای جاری در غزه و تلاش در جهت بسیج مجدد قدرت‌های بزرگ در کنار خود صورت گرفت. به باور عمرو اسرائیل کوشید تا این برداشت را برای این کشورها ایجاد کند که در معرض جنگ از سوی کشورهای منطقه‌ای قرار دارد که مداخله قدرت‌های بزرگ به عنوان پشتیبان اسرائیل در چارچوب تعهد آنها به حمایت از امنیت اسرائیل را ایجاب می‌کند.

کامل عمرو در خصوص نقش مصر در کاهش تنش در منطقه گفت: «مصر در ارتباط با جنگ غزه، تلاش خود را بر کاهش تنش، آتش‌بس، تبادل اسرا و تسهیل ورود کمک‌ها متمرکز کرده بود، اما پس از ضربات ایران به اسرائیل، نقش مصر به مسیر‌های دیگر از جمله کاهش تنش میان دو کشور، عدم لغزش به سمت گسترش درگیری‌ها و دور ساختن منطقه از خطر بی‌ثباتی و تهدید منافع ملت‌های آن، معطوف شد.

ضرورت تنش‌زدایی

از سویی وزارت خارجه مصر، جزئیات تماس‌های ایران و اسرائیل و پیام‌های رد و بدل شده در خصوص لزوم تنش‌زدایی و دور ساختن منطقه از علل تشدید تنش و بی ثباتی را فاش کرد.

ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی نیز از تل آویو خواسته‌اند، برای جلوگیری از گسترش دامنه منازعه در منطقه که از زمان آغاز جنگ غزه در هفتم اکتبر گذشته آغاز شده است، خویشتنداری کرده و واکنش نشان ندهد.

واشینگتن در عین حال به تل‌آویو خاطرنشان کرده است که در هیچ ضربه یا حمله اسرائیل به ایران مشارکت نخواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید