تاکید ریشی سوناک در تماس تلفنی با نتانیاهو: تشدید تنش‌ها به نفع کسی نیست

به‌رغم فراخوان‌های کشورها برای عدم گسترش جنگ در منطقه، اسرائیل به دادن پاسخ به حمله ایران متعهد شده و ایران نیز متقابلا تهدید کرده است که با توانی چند‌برابری به حمله احتمالی اسرائيل در صورت وقوع پاسخ خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که از پاسخ به تماس تلفنی و فراخوان ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا در روز دوشنبه مبنی بر لزوم حفظ خویشتن‌داری و عدم پاسخ به حمله ایران، خودداری کرده بود، سه‌شنبه 28 فروردین اعلام کرد که این تماس بین دو طرف انجام شده است.

نخست‌وزیر اسرائیل خاطرنشان کرد که با همتای بریتانیایی خود گفت‌وگو کرده و وی بر حمایت قاطع بریتانیا از امنیت و ثبات اسرائیل در کل منطقه تاکید کرده است.

سوناک همچنین تاکید کرد که تشدید تنش‌ها به نفع هیچ کس نیست و تنها منجر به ناامنی در خاورمیانه خواهد شد.

شبکه اطلاع‌رسانی اسرائیلی «کان» به نقل از نتانیاهو، گزارش داد در این روزها، بسیاری از رهبران جهان درخواست گفت‌وگوی تلفنی با نتانیاهو را داشتند، اما دفتر وی با پس‌زمینه حمله ایران و درخواست‌ها برای عدم پاسخ دادن اسرائیل به تهران، از دریافت تماس‌ها خودداری کرده است.

پاسخ محدود

چهار مقام آمریکایی، پیشتر اعلام کرده بودند که پاسخ اسرائیل به حمله ایران ممکن است در آخر هفته رخ دهد، و اشاره کردند که این حمله محدود خواهد بود تا درگیری گسترده‌تری ایجاد نشود.

این مقامات همچنین خاطرنشان کردند که حمله اسرائیل احتمالاً شامل حملاتی علیه نیروهای نظامی ایران و نیروهای نیابتی تحت حمایت تهران در منطقه خواهد شد.

در همین راستا، طی چند روز گذشته، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده و برخی دیگر از رهبران جهان از تل‌آویو خواستند تا به حمله ایران که در پاسخ به حمله اسرائیل در اول آوریل به ساختمان کنسولگری تهران در دمشق انجام شده است، پاسخ ندهد.

واشینگتن و پاریس همچنین به اسرائیل اطلاع دادند که در اقدام این کشور علیه تهران شرکت نخواهند کرد و از نتانیاهو خواستند که به حمله ایران پاسخ نداده و تنش‌ها را در منطقه گسترش ندهد.

با این وجود اما به‌رغم فراخوان‌های کشورها برای عدم گسترش جنگ در منطقه، اسرائیل به دادن پاسخ به حمله ایران متعهد شده و ایران نیز متقابلا تهدید کرده است که با توانی چند‌برابری به حمله احتمالی اسرائیل در صورت وقوع پاسخ خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید