انتخاب سخت نتانیاهو؛ جنگ غزه یا پاسخ به تهران؟

منابع امنیتی اسرائیل پیشتر گزارش داده بودند حمله به رفح قرار بود این هفته آغاز شود، اما برنامه‌های ارتش که هنوز اعلام نشده، تحت تأثیر حمله اخیر ایران قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی حملات شنبه‌شب ایران به خاک اسرائیل، گزینه‌هایی برای پاسخ به ایران مطرح است.

اکنون اسرائیل با دو گزینه مواجه است که هر کدام از دیگری تلخ‌تر است. چراکه بسیاری از کارشناسان معتقدند پاسخ به حمله ایران و به شهر پرجمعیت رفح در جنوب نوار غزه، دو جبهه‌ای هستند که برای اسرائیل غیر ممکن است همزمان با هر دو بجنگد.

اما مساله بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل جدول زمانی است؛ چراکه بارها تاکید کرده است که برای رسیدن به هر دو هدف مصمم است.

نتانیاهو نمی‌تواند خواسته‌های فوری واشینگتن برای خویشتن‌داری از یک سو و حفاظت از غیرنظامیان در جنوب نوار غزه را به طور کامل نادیده بگیرد.

پاسخ با تاخیر

بسیاری از تحلیلگران این موضوع را بعید می‌دانند که ارتش اسرائیل بتواند همزمان با دو جبهه مقابله کند.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، مایکل هوروویتز، مدیر شرکت مشاوره امنیتی «لو بک» معتقد است اسرائیل همزمان نمی‌تواند هم به رفح حمله کند و از سویی پاسخ حمله ایران را نیز بدهد.

جان اراث، مشاور ارشد مرکز کنترل تسلیحات و عدم گسترش معتقد است، تل‌آویو برای پاسخ به تهران نیازی به عجله ندارد، زیرا در حال حاضر از حمله مستقیم جدید ایران هراسی ندارد و می‌تواند زمان کافی برای مطالعه گزینه‌هایی بیشتری داشته باشد که «نه تنها منجر به تشدید نشود، بلکه به بحران پایان دهد.»

خطرات دیپلماتیک

بر اساس آنچه هوروویتز تایید کرد، در هر دو مورد، یعنی تصمیم به حمله به رفح یا پاسخ به تهران، تاثیر دیپلماتیک بر محاسبات اسرائیل گران تمام خواهد شد.

بخش فزاینده‌ای از جامعه بین‌المللی از حمله اسرائیل به غزه پس از حمله حماس در 7 اکتبر انتقاد کردند و پس از حمله موشکی و پهپادی ایران در شنبه‌شب به خاک اسرائیل، کشورهای غربی به صف اسرائیل پیوستند و از آن حمایت کردند.

حمله زمینی به رفح، و پاسخ بیش از حد به حمله ایران، این مزایای دیپلماتیک را حذف خواهد کرد.

اسرائیل می‌تواند از موقعیت بسیاری از مستشاران خارجی برای اقدام استفاده کند.

همچنین در سطح داخلی اسرائیل، افکار عمومی نیز دارای اختلاف است. نظرسنجی دانشگاه «عبری» سه‌شنبه 28 فروردین در قدس نشان می‌دهد، 26% از پاسخ دهندگان از حمله به ایران به هر قیمتی حمایت می‌کنند و 74% مخالف جنگ با ایران هستند.

به گفته سازمان ملل متحد، اسرائیل نمی‌تواند پیش از تخلیه 1.5 میلیون آواره فلسطینی از شهر رفح، به آن حمله کند.

منابع امنیتی اسرائیل پیشتر گزارش داده بودند حمله به رفح قرار بود این هفته آغاز شود، اما برنامه‌های ارتش که هنوز اعلام نشده، تحت تأثیر حمله اخیر ایران قرار گرفته است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید