رسانه‌های اسرائیلی: نیروی هوایی برای دادن پاسخ محتمل به حمله ایران آماده می‌شود

وزیر خارجه ایران: اسرائیل اگر به اقدام تلافی‌جویانه دست بزند پاسخ ایران سریع خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل به نقل از مقامات مسئول گزارش کرد که «رهبری سیاسی و امنیتی در اسرائیل دوشنبه [27 فروردین] تصمیم گرفت که «به‌طور قاطع و واضح» به حمله‌ای که ایران شامگاه شنبه گذشته انجام داده به‌نحوی پاسخ دهد که منجر به جنگ همه‌جانبه در منطقه منجر نشود.

این سازمان افزود که نیروهای هوایی اسرائیل برای دادن پاسخ احتمالی اسرائیل به ایران آماده می‌شوند.

در همین راستا و بنا به اعلام سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به وزرای حزب لیکود در کابینه خود با تاکید بر این‌که ایران باید همان اضطرابی که ما تجربه کردیم را تجربه کند، گفته است که اسرائیل هوشیارانه به حمله ایران پاسخ خواهد داد.

نتانیاهو دوشنبه همچنین به‌دنبال حملات ایران با دهها موشک و پهپاد به کشورش مجددا از جامعه بین‌المللی خواست تا «متحدانه» با «اقدامات تجاوزکارانه ایران که صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند»، مقابله کند.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین نقش ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه و دیگر کشورها در رهگیری حملات ایران را با ارزش خواند.

شبکه 12 اسرائیل نیز گزارش داد که شورای جنگ این کشور دوشنبه 27 فروردین در نشست خود مجموعه‌ای از گزینه‌ها را با هدف آسیب زدن به ایران پس از حملات پهپادی و موشکی آن به اسرائیل را مورد بررسی قرار داد.

این کانال در گزارشی که منبع آن ذکر نشده است، گفت که قصد اسرائیل این است که با هماهنگی ایالات متحده که از قبل گفته بود با اسرائیل در هیچ حمله مستقیمی به ایران شرکت نخواهد کرد، اقدامی را بدون ورود به جنگی همه‌جانبه آغاز کند.

این اظهارات دو روز پس از آن بیان می‌شود که ایران در پاسخ به حمله به کنسولگری خود در دمشق، بیش از 300 موشک و پهپاد به سمت اسرائیل پرتاب کرد که اکثر این موشک‌ها توسط تل‌آویو، ایالات متحده و سایر متحدان تل‌آویو رهگیری شدند.

هم‌اکنون دولت بنیامین نتانیاهو در حال بررسی پاسخ مناسب اسرائیل به حمله ایران است.

از سویی رسانه‌های رسمی ایران دوشنبه به نقل از اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، به دیوید کامرون، همتای بریتانیایی او، گزارش دادند که تهران خواهان افزایش تنش‌ها نیست، اما اگر اسرائیل با اقدام تلافی‌جویانه پاسخ دهد، فورا و با قدرت بیشتری نسبت به قبل پاسخ خواهد داد.

عبداللهیان در ادامه افزود: «جمهوری اسلامی ایران از تشدید تنش‌ها در منطقه استقبال نمی‌کند، اما اگر رژیم اسرائیل بخواهد تحریک کند، پاسخ بعدی ما فوری، تندتر و گسترده‌تر خواهد بود.»

وزیر خارجه ایران خاطرنشان کرد که تهران به عنوان بخشی از «حق مشروع دفاع از خود که در ماده 51 منشور سازمان ملل متحد تصریح شده است» به اسرائیل پاسخ داد.

رسانه‌های ایرانی دوشنبه نیز از ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نقل کردند که در واکنش به پاسخ احتمالی اسرائیل به حمله ایران گفته است: «آماده استفاده از سلاح‌هایی هستیم که قبلاً استفاده نکرده‌ایم و برای همه سناریوها برنامه داریم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید