جوزپ بورل: هیچ‌ طرفی به ویژه ساکنان غزه از جنگ منطقه‌ای سود نخواهند برد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: با ادامه درگیری‌ میان اسرائیل و ایران در منطقه، جنگ غزه پایان نخواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ضمن دادن هشدار به ایران و اسرائیل نسبت به تشدید تنش‌ها در منطقه خاورمیانه، به‌دنبال تهدیدهای متقابل میان دو کشور، حمله موشکی و پهپادی شامگاه شنبه گذشته ایران به اسرائیل را حساب شده دانست.

این مقام اروپایی فاش کرد که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران یک‌شنبه 26 فروردین به اتحادیه اروپا اطلاع داده است که حملات کشورش تنها مراکز نظامی اسرائیل را هدف قرار داده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به این‌که اتحادیه اروپا به ایران و اسرائیل نسبت به تشدید تنش‌ها در منطقه خاورمیانه هشدار داده است، تاکید کرد که هیچ کدام از طرفین نفعی از ادامه درگیری‌ها نخواهند برد.

بورل، سه‌شنبه 28 فروردین در مصاحبه‌ای با روزنامه فرانسوی «لوموند» گفت که هیچ‌کس به‌ویژه ساکنان نوار غزه از جنگ منطقه‌ای سود نخواهند برد.

صفحه شطرنج

او همچنین با تاکید بر اینکه «هدف سیاسی اتحادیه اروپا پرهیز از تشدید تنش‌ها است»، افزود: « به اسرائیل هشدار می‌دهیم و اعلام می‌کنیم که به نفع همه است که رویارویی در منطقه رخ ندهد».

این مقام بلندپایه اروپایی افزود: «این همان چیزی است که ما روز بعد از حمله به کنسولگری در دمشق در ابتدای آوریل امسال به ایرانیان نیز گفته بودیم».

این مقام سیاست خارجی با اشاره به اینکه مردم غزه بیش از همه نگران اجتناب از تشدید تنش‌ها هستند، گفت:«اگر درگیری میان اسرائیل و ایران در منطقه رخ دهد، جنگ غزه پایان نخواهد یافت.»

وی معتقد است که برخی کشورها مانند آلمان یا آمریکا این توانایی را دارند که اسرائیل را متقاعد کنند که وضعیت حال حاضر را تشدید نکند.

بورل در پایان با هشدار و تشبیه منطقه خاورمیانه به صفحه شطرنج گفت هر یک از طرفین با توجه به سطح تنش‌ها و آمادگی بی‌سابقه‌، پیاده نظام خود را حرکت می‌دهند.

این اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در حالی بیان می‌شود که تهران در ساعات اولیه روز سه‌شنبه مجددا تهدید خود را مبنی بر دادن پاسخی ترسناک، دردناک و سریع به اسرائیل در صورت حمله به خاک ایران تکرار کرد.

این در حالی است که تمامی مقامات نظامی و سیاسی اسرائیل طی روزهای گذشته تاکید کرده‌اند که ناگزیر باید به حملات ایران علیه کشورشان پاسخ داده شود.

با وجود تشدید تنش‌ها میان تهران و تل‌آویو، همه کشورهای غربی به ویژه آمریکا خواستار حفظ آرامش و خویشتن‌داری شدند و در عین حال تاکید کردند که در هیچ حمله اسرائیل علیه ایران شرکت نخواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید