تحلیلگران به «العربیه»: واکنش اسرائیل به حمله ایران تا چند هفته به تعویق می‌افتد

پژوهشگر ارشد موسسه مطالعات استراتژیک «نیولاینز»: به احتمال بالا اسرائیل بار دیگر به دفاتر دیپلماتیک ایران در خارج از کشور یا مستشاران ایرانی فعال در سوریه، لبنان و دیگر کشورهایی که شبه‌نظامیان نیابتی ایران در آنها فعال هستند، حمله خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برخی تحلیل‌گران آمریکایی از احتمال به تعویق افتادن واکنش اسرائیل به حملات پهپادی و موشکی شنبه گذشته ایران خبر دادند.

به نظر کارولین رز، تحلیلگر آمریکایی و محقق ارشد موسسه مطالعات استراتژیک «نیولاینز»، واکنش اسرائیل به حملات پهپادی و موشکی گسترده ایران که منجر به خسارات انسانی نشد، به دلیل فشارهای آمریکا به هدف ممانعت از گسترش دامنه جنگ غزه، احتمالا تا چند هفته به تعویق خواهد افتاد.

به گفته رز، علت دیگری برای تعویق احتمالی این واکنش وجود دارد زیرا تل‌آویو در نظر دارد بر پیش‌روی میدانی در شهر رفح متمرکز شود.

این تحلیلگر در مصاحبه با «العربیه» در خصوص اماکن محتملی که در پاسخ اسرائیل هدف قرار خواهند گرفت، گفت: «به احتمال بالا اسرائیل بار دیگر به دفاتر دیپلماتیک ایران در خارج از کشور یا مستشاران ایرانی فعال در سوریه، لبنان و دیگر کشورهایی که شبه‌نظامیان نیابتی ایران در آنها فعال هستند، حمله کند.»

از سویی وجدان عبدالرحمن، محقق متخصص در امور ایران، به «العربیه» گفت: «واکنش اسرائیل به دلایل متعددی اجتناب ناپذیر است، از جمله این که اتاق جنگ اسرائیل آن را تأیید کرده است و در عین حال با منافع دولت بنیامین نتانیاهو و همچنین به تل‌آویو همسو است».

طبق گفته عبدالرحمن، این واکنش به تل‌آویو فرصت می‌دهد تا داخل ایران را هدف قرار دهد، به خصوص که این کشور همواره تهدید کرده است به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله خواهد کرد.

«حمله قریب‌الوقوع»

این تحلیلگر افزود: «تهران برای اولین بار پس از انقلاب ایران، خاک اسرائیل را هدف قرار داد، اگرچه تل آویو داخل ایران را هدف قرار نداده بود و بنابراین وقوع حملات مشابه اسرائیل در داخل ایران، در آینده نزدیک با استفاده از جنگنده و پهپاد، بسیار محتمل است.»

جنگ روانی قبل از آغاز عملیات

عبدالرحمن در ادامه تاکید کرد: «نتانیاهو در اظهارات خود به احتمال فضاسازی لازم برای حملات آتی کشورش علیه ایران همانند اقدام تهران قبل از اغاز واقعی حملات، اشاره کرد، به این معنی که این حملات به دنبال یک «جنگ روانی» خواهد بود و به همین دلیل، پاسخ اسرائیل ممکن است بعد از روزها یا هفته‌ها عملیاتی شود.

به باور شماری از ناظران، اسرائیل علاوه هدف قرار دادن مواضع نظامی در داخل خاک ایران به شکلی محدود، ممکن است به حملات سایبری و همچنین حمله به شبه‌نظامیان نیابتی ایران در تعدادی از کشورهای عربی از جمله عراق، سوریه و لبنان دست بزند.

تاکید نتایناهو بر پاسخ به ایران

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دوشنبه 27 فروردین اعلام کرد که کشورش به ایران پاسخ خواهد داد، اما این پاسخ به شیوه‌ای منطقی خواهد بود و تهران باید تنش را همانطور که تل‌آویو تجربه کرد، تجربه کند.

نتانیاهو از جامعه بین‌المللی خواست در برابر «تجاوزات ایران که صلح جهانی را تهدید می‌کند»، متحد و یکپارچه بماند.

از سویی ایالات متحده که پیشتر بر حمایت خود از تل‌آویو تأکید کرده بود، همانند بسیاری از کشورهای غربی و عربی، اسرائیل را به آرامش و خویشتنداری ترغیب کرد.

واشینگتن که حضور بسیار پررنگی در دفع حملات موشکی و پهپادی چند روز پیش ایران علیه اسرائیل داشت، همچنین به تل‌آویو اطلاع داد که در حمله به ایران یا عوامل نیابتی آن مشارکت نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید