برگزاری نشست بین‌المللی درباره سودان به میزبانی فرانسه

کنفرانس «اهدا کنندگان» در پاریس مسئله تامین بودجه امور اضطراری در سودان که با کمبود بیش از 2.5 میلیارد دلار مواجه است را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک نشست بین‌المللی درباره بحران سودان امروز دوشنبه 27 فروردین به میزبانی فرانسه در پاریس برگزار می‌شود.

این نشست که یک سال پس از شعله‌ور شدن آتش جنگ داخلی در پاریس برگزار می‌شود با امید احیای مجدد بسیج بین‌المللی در خصوص بررسی بحران سودان و پیامدهای انسانی فاجعه‌بار و خطرات ژئوپلیتیکی بزرگ آن بر منطقه و جهان انجام می‌شود.

این کنفرانس با ریاست مشترک آلمان و فرانسه برگزار می‌شود و شامل دو بخش سیاسی و بشردوستانه می‌شود. بخش سیاسی آن صبح در سطح وزیران راه‌های پایان دادن به نزاع داخلی سودان بررسی و مناقشه می‌شود و بخش دوم به امور بشردوستانه که هدف آن بسیج کشورهای جهان برای ارائه کمک‌های مالی به این کشور جنگ زده است، بررسی می‌شود.

طبق این گزارش حدود 40 شخصیت برجسته سیاسی و شخصیت‌هایی از جامعه مدنی سودان در این کنفرانس شرکت می‌کنند.

کریستف لمواین، معاون سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، گفت: «اولین هدف از برگزاری کنفرانس پاریس این است که بحران را به سرلوحه کار خود بازگردانیم.»

وزارت خارجه فرانسه تاکید کرد که «توجه بین‌المللی به غزه و اوکراین بیشتر از سودان معطوف شده است».

لمواین خاطرنشان کرد که بحران سودان انسانی و همچنین ژئوپلیتیکی است.

او گفت: «خطر تجزیه سودان و بی‌ثباتی کل شاخ آفریقا بسیار زیاد است».

پاریس در حالی میزبان نشست بین المللی سودان شده است که دقیقاً یک سال از آغاز جنگ بین ارتش سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری معاون سابق وی، ژنرال محمد حمدان دغلو معروف به «حمیدتی» می‌گذرد.

همه تلاش‌های میانجی‌گری که ماه‌ها برای حل بحران سودان ادامه داشت، با شکست مواجه شد.

در همین حال تام پریلو، فرستاده ویژه آمریکا در سودان، روز پنج‌شنبه ابراز امیدواری کرد که نشست پاریس به از سرگیری مذاکرات درباره سودان کمک کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید