آژانس بین‌المللی انرژی: تشدید تنش در خاورمیانه نوسانات بازار نفت را افزایش می‌دهد

قیمت نفت با بازشدن بازارهای آسیایی در ساعاتی قبل، کاهش یافت و بازیگران بازار نفت به دنبال حمله اخیر ایران به اسرائیل، نرخ حق بیمه ریسک را کاهش دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی، دوشنبه 27 فروردین اعلام کرد که تشدید تنش‌ها در منطقه خاورمیانه ناشی از حملات هوایی ایران به تأسیسات نظامی اسرائیل، خطر افزایش نوسانات در بازارهای نفت را بالا برده و بار دیگر اهمیت امنیت انرژی را یادآور می‌شود.

این آژانس در بولتن خبری خود افزود که بازارهای جهانی نفت، حتی قبل از این حملات نیز دچار کمبود عرضه بودند. خبرگزاری «العالم العربی» به نقل از تازه‌ترین گزارش ماهانه آژانس از بازارهای نفت تاکید دارد که تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، توجه را بر امنیت عرضه متمرکز کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی خاطرنشان کرد که مانند همیشه، تحولات را از نزدیک دنبال خواهد کرد.

در بیانیه آژانس آمده است که در بحبوحه تشدید تنش‌های اسرائیل و ایران، نفت خام برنت در اوایل آوریل جاری از 90 دلار در هر بشکه فراتر رفت و به بالاترین سطح خود از اکتبر 2023 رسید.

قیمت نفت با بازشدن بازارهای آسیایی در ساعاتی پیش، کاهش یافت و بازیگران بازار نفت به دنبال حمله ایران به اسرائیل در اواخر شنبه، که به گفته دولت اسرائیل صرفا خسارت محدودی برجای گذاشت، نرخ حق بیمه ریسک را کاهش دادند.

تا ساعت 12:56 به وقت گرینویچ، معاملات آتی نفت برنت برای تحویل در ژوئن، 24 سنت کاهش یافت و به 90.21 دلار در هر بشکه رسید. قیمت قراردادهای آتی «وست تگزاس اینترمدیت» برای تحویل در ماه مه نیز با 38 سنت کاهش به 85.28 دلار در هر بشکه رسید.

حمله ایران با بیش از 300 موشک و پهپاد به اسرائیل که در 30 سال گذشته نخستین مورد حمله از این دست به اسرائیل محسوب می‌شود، نگرانی‌ها بابت منازعه منطقه‌ای گسترده تر که روند انتقال نفت از خاورمیانه را تحت تاثیر قرار دهد را افزایش داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید