اردن کاردار سفارت ایران را احضار کرد؛ تماس ملک عبدالله دوم با بایدن

وزیر خارجه اردن: با هر چیزی که امنیت اردن را تهدید کند، با تمام ظرفیت و توانایی مقابله می کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هم‌زمان با تماس ملک عبدالله دوم با پادشاه اردن با جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا و تاکیدش بر لزوم توقف تنش در منطقه در پی حمله شب گذشته ایران به اسرائیل، وزارت خارجه اردن از احضار کاردار سفارت ایران در امان خبر داد.

دیوان سلطنتی اردن یک‌شنبه 26 فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد، ملک عبدالله دوم در گفتگوی تلفنی با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نسبت به هرگونه اقدام تنش‌زای اسرائیل که منجر به گسترش دایره جنگ در منطقه شود، هشدار داد.

پادشاه اردن همچنین درباره پیامدهای تداوم حملات اسرائیل به غزه و تشدید تنش در کرانه باختری گفت: «توقف فوری جنگ غزه راهی برای توقف تنش و حمایت منطقه از پیامدهای آن است.»

از سوی دیگر، وزارت خارجه اردن یک‌شنبه 26 فروردین، کاردار ایران در اردن را احضار کرد و پیامی مبنی بر توقف توهین و زیر سوال بردن مواضع اردن به سفیر ایران ابلاغ شد.

ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن در پاسخ به تهدید خبرگزاری «فارس» که اعلام کرده بود، اگر اردن برای دفع حمله ایران به اسرائیل اقدام کند، هدف بعدی اردن است، گفت: «هر کسی که اردن و امنیت مردم این کشور را تهدید کند با تمام ظرفیت‌ها و توانایی‌های خود با آن مقابله خواهیم کرد.»

الصفدی همچنین خواستار توقف تجاوزات اسرائیل علیه غزه و آغاز روند صلح برای پایان اشغالگری اسرائیل و دستیابی به صلح عادلانه بر اساس راه حل دو کشوری شد.

وزیر خارجه اردن تاکید کرد: «توقف تشدید تنش یک ضرورت منطقه‌ای و بین‌المللی است و شورای امنیت باید مسئولیت‌های خود در حفظ امنیت و صلح، توقف تجاوز به غزه و احترام به قوانین بین‌المللی را بر عهده بگیرد.»

در همین حال، علی اصغر ناصری، کاردار سفارت ایران در امان، اظهارات خبرگزاری «فارس» مبنی بر تهدید اردن را «نادرست و غیررسمی» دانست. ناصری به سایت اردنی «خبرنی» گفت: «مواضع و دیدگاه‌های رسمی ایران تنها از وزارت خارجه ایران بیان می‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید