واکنش اردن به حمله ایران؛ تاکید بر ضرورت پایان جنگ غزه با هدف توقف تشدید تنش منطقه‌ای

وزیر خارجه اردن: تجاوزات مستمر اسرائیل، منطقه را به سمت تشدید منطقه‌ای بیشتر سوق می‌دهد که پیامدهای آن، امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی را تهدید خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایمن صفدی، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه اردن، بر لزوم توقف حملات اسرائیل به غزه و آغاز اجرای طرحی جامع برای پایان دادن به اشغالگری اسرائیل و دستیابی به صلح عادلانه بر اساس راه حل دو کشوری به عنوان راهی برای توقف تشدید تنش خطرناک کنونی منطقه، تاکید ورزید.

این موضع صفدی در پی شب سختی بود که مردم اردن با مشاهده عبور موشک‌ها و پهپادهای ایران در آسمان این کشور به سوی اسرائیل و سقوط برخی از آنها در شماری از استان‌های اردن، شاهد آن بودند.

لزوم پایان تشدید تنش

صفدی تاکید کرد که «توقف تشدید تنش، یک ضرورت منطقه‌ای و بین‌المللی است که شورای امنیت را به عمل به مسئولیت‌های خود برای حفاظت از صلح و امنیت، توقف تجاوز علیه غزه و احترام به قوانین بین‌المللی، ملزم می‌کند.»

وزیر خارجه اردن هشدار داد که تجاوزات مستمر اسرائیل، منطقه را به سمت تشدید منطقه‌ای بیشتر سوق می‌دهد که پیامدهای آن، امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی را تهدید خواهد کرد.

او همچنین لزوم هم‌افزایی تلاش‌های بین‌المللی برای کاستن از تشدید تنش و حفاظت کل منطقه از پیامدهای آن را خاطرنشان کرد.

صفدی تاکید کرد که اردن به تلاش‌های بی وقفه خود برای توقف تجاوز به غزه و توقف تشدید تنش منطقه‌ای ادامه خواهد داد و با کشورهای برادر و شرکای خود در جامعه بین المللی همکاری خواهد کرد تا تحرکی واقعی و کارساز برای اجرای راه حل دو کشوری، به عنوان تنها راه دستیابی به امنیت، ثبات و صلح عادلانه در منطقه، آغاز شود.

به گفته صفدی، اردن به اتخاذ تمامی اقدامات لازم برای حفاظت از امنیت و حاکمیت خود ادامه داده و به کسی اجازه نخواهد داد که امنیت این کشور یا مردمش را در معرض خطر قرار دهد.

منطقه در معرض منازعه

از سویی مهند مبیضین، وزیر ارتباطات و سخنگوی رسمی دولت اردن، نیز در ارتباط با شب ملتهبی که آسمان این کشور، شنبه شاهد آن بود گفت که اردن دائما نسبت به گسترش دامنه جنگ منطقه‌ای و قرارگرفتن آن در معرض منازعاتی که به نفع مبارزه و مقاومت ملت فلسطین نیست، هشدار داده است.

مبیضین افزود که خدمت حقیقی به آرمان فلسطین، متوقف کردن جنگ، تسهیل ورود کمک‌ها به نوار غزه، احیای روند سیاسی برای دستیابی به راه حل دوکشوری و به‌رسمیت شناسی کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی است.

او خاطرنشان کرد: «آنچه رخ داد، پاسخی منطقی میان اشغالگر اسرائیلی و ایران به دلیل حمله به کنسولگری ایران در دمشق توسط اشغالگران بود.»

به گفته مبیضین علاوه بر حریم هوایی اردن، حریم شماری از کشورهای عربی مانند عراق و لبنان نیز بسته شده است.

مبیضین افزود که اردن با اطلاع رسانی به شهروندان در مورد تعطیلی خطوط هوایی و برنامه ریزی مجدد برنامه پروازها، هشدار در خصوص دریافت اخبار از منابع نادرست و پایبندی به اخبار منتشر شده از منابع صحیح، اقدامات پیشگیرانه را انجام داده است.

سخنگوی رسمی دولت اردن با تاکید بر تاثیرات ناشی از جایگاه جغرافیایی و ژئوپلتیکی این کشور تصریح کرد که دولت از هشیاری و درک عمیق شهروندان اردنی تقدیر می‌کند.

مبیضین افزود که ارتش اردن استوار است و رسانه‌های این کشور عالی هستند و رهبری هاشمی، با نگاه توام با بصیرت و میانه روی خود، کشور را از بسیاری مشکلات دور نگاه داشته است.

سخنگوی دولت اردن با اشاره به تفاوت نحوه مدیریت اردن با رویکرد افکار عمومی، خاطرنشان کرد: «ارتش‌ها به دستور مردم اقدام نمی‌کنند، بلکه تحت امر فرماندهان ارتش هستند».

مبیضین در پایان ضمن تاکید بر حمایت اردن از فلسطین، بدون حمایت از یک گروه معین فلسطینی گفت: « کشور ما در امن و امان و ثبات است و ما به ارتش اعتماد داریم و این ارتش از توان لازم برای حفاظت از مردم اردن برخوردار است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید