مکرون برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه خواستار خویشتن‌داری ایران و اسرائیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در اظهاراتی، حمله پهپادی و موشکی ایران علیه اسرائیل را به شدت محکوم کرد و همزمان از تهران و تل‌آویو خواست برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه‌ «خویشتن‌داری» به خرج دهند.

مکرون گفت: «حمله بی‌سابقه‌ای را که ایران علیه اسرائیل انجام داد و تهدیدی برای ثبات منطقه است را به شدت محکوم می‌کنم. همچنین همبستگی خود را با مردم اسرائیل و نگرانی فرانسه نسبت به امنیت اسرائیل، شرکای ما و ثبات منطقه‌ای را اعلام می‌کنم. فرانسه با شرکای خود برای کاهش تنش‌ها همکاری می‌کند و خواستار خویشتن‌داری است.»

سپاه پاسداران مدعی شد که حمله موشکی و پهپادی از ایران به اسرائیل با موفقیت انجام شد.

در حالی که ارتش ایران گفت اگر اسرائیل به حمله سپاه پاسداران پاسخ دهد با حمله گسترده‌ای مواجه خواهد شد.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، یکشنبه 26 فروردین در اظهاراتی گفت: «عملیات علیه اسرائیل از نظر ما پایان یافته و قصدی بر ادامه‌ آن نیست.»

باقری افزود: «اگر اسرائیل اقدامی علیه ما چه در خاک ما و چه در مراکز متعلق به ما در سوریه یا کشور دیگری انجام دهد، عملیات بعدی ما بزرگ‌تر خواهد بود.»

رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران افزود: «سعی کردیم در حد تنبیه این عملیات انجام شود و مراکز جمعیتی و اقتصادی اسرائیلی زده نشد.»

او گفت که از طریق سفارت سوئیس به آمریکا پیام دادیم که اگر با اسرائیل در اقدامات احتمالی بعدیشان مشارکتی کند پایگاه‌هایشان هیچ امنیتی نخواهد داشت.

از سوی دیگر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران درباره حمله ایران به اسرائیل گفت: «عملیات محدودی انجام دادیم، ولی می‌توانست گسترده‌تر باشد».

سلامی افزود: «ما تصمیم گرفتیم یک معادله جدید بسازیم و از این به بعد اگر اسرائیل در هر نقطه‌ای از جهان به منافع ما، دارایی‌های ما، شخصیت‌های ما و شهروندان ما حمله کند، از مبدا جمهوری اسلامی ایران او را مورد تهاجم متقابل قرار خواهیم داد.»

از سوی دیگر افیخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل در گفت‌وگو با «العربیه» گفت: «حمله ایران به اسرائیل ناموفق بود و به اهداف خود نرسید.»

ادرعی در ادامه گفت: «هیچ پهپاد ایرانی نتوانست به حریم هوایی اسرائیل نفوذ کند و تمامی موشک‌های کروز پرتاب شده توسط ایران قبل از ورود به حریم هوایی این کشور رهگیری شدند.»

او با اشاره به اینکه «حمله ایران به اسرائیل ناموفق بود و به اهدافش نرسید» گفت که «بیشتر موشک‌های بالستیک ایران رهگیری شدند و تعداد کمی از آن‌ها در داخل اسرائیل سقوط کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید