نخست‌وزیر عراق: با بایدن درباره کاهش تنش‌ها در منطقه گفت‌وگو خواهم کرد

السودانی: در سفر به ایالات متحده تمایل برای «ایجاد یک مشارکت راهبردی پایدار، مبتنی بر احترام متقابل و حفظ امنیت، حاکمیت و تمامیت ارضی عراق» را ابراز خواهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، پیش از عزیمت به ایالات متحده، همزمان با شرایط بسیار حساس ناشی از بالا‌گرفتن تنش‌ها و آماده‌باش نظامی متقابل اسرائیل و ایران در خاورمیانه، تأکید کرد که طی دیدار آتی خود با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در واشینگتن، اهمیت تنش‌‌زدایی، توقف جنگ و جلوگیری از گسترش درگیری در منطقه را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

السودانی، همچنین طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران توضیح داد که سفر او به واشینگتن افزون بر نگرانی از گسترش دامنه درگیری‌، در شرایط بسیار حساسی از نظر روابط کشورش با آمریکا و همچنین از نظر شرایط منطقه و آنچه در غزه در حال وقوع است، انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری «العالم العربی» نخست‌وزیر عراق تصریح کرد:«در دیدار با پرزیدنت بایدن درباره شرایط منطقه و تشدید تنش‌هایی که شاهد آن است و همچنین ایفای نقش مشترک در تلاش برای آرام کردن اوضاع و جلوگیری از گسترش درگیری‌ها به گونه‌ای که بر ثبات کلی در منطقه تأثیر بگذارد، بحث و گفت‌وگو خواهم کرد.»

علاوه بر این، السودانی خاطرنشان کرد که سفر وی به آمریکا با هدف ابراز علاقمندی به «ایجاد یک مشارکت استراتژیک پایدار، مبتنی بر احترام متقابل و حفظ امنیت، حاکمیت و تمامیت ارضی عراق» انجام می‌شود.

او در ادامه افزود: در این نشست همچنین بررسی کار کمیته عالی نظامی فی‌مابین عراق و ائتلاف بین‌المللی با هدف دستیابی به جدول زمانی برای تکمیل ماموریت و حرکت به سمت روابط دوجانبه با کشورهای شرکت کننده در آن انجام خواهد شد.

نخست‌وزیر عراق همچنین توضیح داد که هدف از این سفر ارتقای سطح روابط با ایالات متحده به مرحله جدیدی است که شامل فعال‌سازی مفاد توافقنامه چارچوب استراتژیک در راستای برنامه دولت است و بر اصلاحات اقتصادی و مالی و سایر موارد مهم و همچنین مشارکت‌های سازنده با کشورهای مختلف جهان تمرکز دارد.

السودانی که با پشتیبانی نیروهای سیاسی مورد حمایت ایران در کشورش به نخست‌وزیری رسیده و متحد تهران محسوب می‌شود، در عین حال اما بیش از یک بار تاکید کرده است که از تبدیل کشورش به صندوق پستی برای طرف‌های خارجی امتناع می‌ورزد. او بارها تاکید کرد که نمی‌خواهد عراق به عرصه تسویه حساب‌های خارجی تبدیل شود.

شایان ذکر است که نیروهای آمریکایی و شبه‌نظامیان و گروه‌های شیعه مسلح تحت حمایت تهران در چند ماه گذشته و همزمان با درگیری‌های منطقه‌ای مرتبط با جنگ اسرائیل در غزه، حملاتی را رد و بدل کردند که منجر شد السودانی‌ در ژانویه گذشته پایان حضور نظامی آمریکا در کشورش را اعلام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید