آیا ایران «حمله انتقام‌جویانه» علیه اسرائیل را به تعویق انداخته است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با وجود گزارش‌های متعدد طی ساعات گذشته‌ و هشدار آمریکا مبنی بر حمله انتقام‌جویانه قریب الوقع ایران علیه اسرائیل، هنوز اتفاق خاصی نیفتاده و گویا تهران پاسخ به حمله به کنسولگری خود در دمشق را به تعویق انداخته است.

برخی ناظران بر این باورند که تمدید سفر ژنرال مایک کوریلا، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا «سنتکام» به اسرائیل برای یک روز دیگر، یکی از دلایل به تعویق انداختن حمله ایران به اسرائیل است.

در همین راستا، چارلز لیستر، پژوهشگر آمریکایی در مرکز خاورمیانه و کارشناس امور مبارزه با تروریسم در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «حمله ایران به خاک اسرائیل با حضور فرمانده کل ارتش آمریکا در خاورمیانه بسیار جسورانه خواهد بود.»

هم‌زمان، روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از یک «استراتژیست سپاه پاسداران» نوشت که تهران می‌خواهد از اختلافات گسترده بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد جنگ غزه بهره‌برداری کند تا در کنار اسرائیل در مقابله حمله احتمالی ایران نایستد و این شاید یکی از دلایل تعویق اقدان نظامی تهران باشد.

در عین حال، برخی مقامات ایرانی با تمرکز بر کارزار سیاسی و تبلیغاتی مبنی اینکه حمله به سفارت ایران در دمشق نقض نادر قوانین جنگ به حساب می‌آید، در تلاش برای جلب حمایت بین المللی برای پاسخ به اسرائیل هستند تا وانمود کنند این حمله «دفاعی» و نه «تهاجمی» است.

در همین راستا، ‎مهدی محمدی، مشاور رییس مجلس ایران در امور راهبردی، در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «برای هر بازیگر عقلانی، نقطه ای وجود دارد که محاسبات هزینه-فایده ناگهان تغییر می کند و راهبردها از اساس باز نویسی می شود. برای ایران، حمله دمشق آن نقطه بود.»

از سوی دیگر، تعدادی از تحلیل‌گران معتقدند تهران خواهان تشدید و گسترش جنگ در منطقه نیست و احتمال دارد به حملات محدود و غیر تنش‌زا اکتفا کند.
راز زیمت، پژوهشگر ارشد موسسه مطالعات امنیت ملی اسرائیل گفت: «من هنوز معتقدم که ایران نمی‌خواهد وارد یک رویارویی نظامی مستقیم و گسترده علیه اسرائیل و آمریکا شود».

زیمت افزود: «با این حال، ایران باید دست به اقدامی بزند.»

پیشتر برخی منابع ایرانی و آمریکایی فاش کردند که، تهران به واشنگتن پیام داده که از تنش‌افزایی در منطقه اجتناب می‌کند و عجولانه اقدام نخواهد کرد.

اما با وجود این، خطر یک جنگ منطقه‌ای با واکنش از کنترل خارج شده، همچنان وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید