موافقت ارتش اسرائیل و موساد با طرح‌هایی برای پاسخ به حمله احتمالی ایران

همه داده‌ها و پیام‌های رد و بدل شده میان ایران-آمریکا تاکنون بیانگر این است که تهران منافعی در تشدید تنش عمده در منطقه ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، جمعه 24 فروردین گزارش داد که ارتش اسرائیل و «موساد» بر سر طرح‌هایی برای حمله و وارد آوردن ضربه به ایران در صورت حمله به اسرائیل از خاک ایران، به توافق رسیدند، بدون این که جزئیات این طرح‌ها فاش شود.

ایران و اسرائیل در روزهای گذشته پس از کشته‌شدن چند فرمانده ارشد سپاه ایران در حمله به ساختمان مجاور کنسولگری در دمشق تهدیدهای خود علیه یکدیگر را افزایش داده‌اند.

مقامات ایرانی گفته‌اند که تهران به حمله‌ اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق، پاسخ خواهد داد. از سویی اسرائیل اعلام کرد که در حال تقویت تدابیر دفاعی خود و تعلیق موقت مرخصی یگان‌های رزمی پس از تهدیدات ایران است.

طی دو روز آینده

پیشتر یک منبع آگاه احتمال داد که طی 24 تا 48 ساعت آینده، حمله‌ای از سوی ایران به شمال یا جنوب اسرائیل رخ خواهد داد.

«وال استریت ژورنال» به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که ایران به احتمال بالا به خاک اسرائیل و نه دارایی‌های خارجی این کشور، حمله خواهد کرد.

با این حال، منبع دیگری با طرح این مدعا که مقامات ایرانی او را در جریان گذاشته‌اند، تاکید کرد که تهران، طرح حمله را مورد بررسی قرار داده اما هنوز تصمیم نهایی نگرفته است.

همین منبع توضیح داد که سپاه پاسداران چندین طرح گزینشی خود از جمله حمله با موشک‌های میان‌برد را به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ارائه کرده است.
حساب‌های کاربری وابسته به سپاه در شبکه‌های اجتماعی نیز طی چند ساعت اخیر، صحنه‌های ویدئویی شبیه‌سازی حمله به رآکتور هسته‌ای دیمونا در نقب و فرودگاه حیفا را نشر کردند.

پیشتر یک مقام ایرانی گفته بود که سایت‌های آب شیرین‌کن و نیروگاه‌ها احتمالا هدف قرار خواهند گرفت.

با این حال، همه داده‌ها و پیام‌های رد و بدل شده میان ایران-آمریکا تاکنون بیانگر این است که تهران منافعی در تشدید تنش عمده در منطقه ندارد، به‌ویژه که به گفته شماری از ناظران، خامنه‌ای احساس می‌کند که حمله مستقیم به اسرائیل ممکن است منجر برداشت اشتباه از دیدگاه او شده و اسرائیل را به حمله‌ای گسترده به زیرساخت‌های ایران سوق دهد.

در پی کشته‌شدن 7 نفر از فرماندهان سپاه از جمله محمدرضا زاهدی، فرمانده سپاه قدس در سوریه و لبنان در پی حمله منتسب اسرائیل به ساختمان مجاور کنسولگری ایران در سوریه، مسئولان ایرانی مرتبا در اظهارتشان بر حمله تلافی‌جویانه به اسرائیل تاکید دارند.

از نگاه ناظران، سناریوهای متعددی شامل حملات مستقیم از خاک ایران به اسرائیل یا دارائی‌ها و سفارتخانه‌های اسرائیلی در کشورهای مختلف و همچنین حمله با استفاده از گروهای نیابتی ایران در منطقه وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید