«کانال 12» اسرائیل: نتانیاهو باعث شکست مذاکرات برای آزادی گروگان‌ها می‌شود

تیم مذاکره کننده اسرائیلی به این جمع‌بندی رسیده که دولت، فرصت‌ها را یکی پس از دیگری به هدر داد و نخست‌وزیر، مسئولیت اتلاف وقت و به خطر انداختن جان اسرا را برعهده دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اگرچه به نظر می‌رسد اسرائیل بیشترین تلاش را برای گشودن «گره اصلی» یا همان آزادسازی گروگان‌ها نزد حماس به‌کار بسته است، گزارش‌های جدید، حاکی از تاثیر «منفی» بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل بر روند مذاکرات است .

طبق گزارش «کانال 12» اسرائیل، دیر زمانی است که نتایناهو نقش عمده‌ای را در به شکست کشاندن معامله مبادله اسرا با حماس ایفا می‌کند.

به گزارش «کانال 12» اسرائیل، به شهادت منابع اساسی دست‌اندر کار مذاکرات مبادله اسرا، اگر نتانیاهو در راس کابینه نبود، فرصت رسیدن به توافق بر سر مبادله اسیران، بسیار بیشتر بود.

این کانال با «دلخراش» توصیف کردن این شهادت‌ها، افزود، چهره‌هایی که روی این پرونده کار می‌کنند در حال حاضر براین باروند که زمان بیان حقایق، فرا رسیده است.

«کانال 12» تصریح کرد که تیم مذاکره کننده اسرائیلی به این جمع‌بندی رسیده که دولت، فرصت‌ها را یکی پس از دیگری به هدر داد و نخست‌وزیر، مسئولیت اتلاف وقت و به خطر انداختن جان اسرا را برعهده دارد.

سیاست اتلاف وقت دولت نتانیاهو

یکی از این منابع همچنین پس از ده ها دور مذاکره و ملاقات، با ارائه اطلاعاتی برای اولین بار درباره برداشت‌های غالب در تیم مذاکره کننده، به «کانال 12 » تاکید کرد این ارزیابی که «زمان اسرا در حال تمام شدن است» دقیق نیست، زیرا «این زمان عملا تمام شده است».

این کانال به نقل از منبع مزبور آورد که دفتر نتایناهو در پیام‌هایی مکرر به تیم مذاکره کننده تاکید کرد« دنبال ایده‌های نوآورانه نباشید» که نشان می‌دهد آنها خواهان به نتیجه رسیدن معامله اسرا نیستند.

این منبع اعلام کرد هربار از دیدن چهره خانواده گروگان‌ها، شرمنده شده و فروپاشی روانی او به دردهای واقعی جسمی، تبدیل شده است.

او گفت: «بارها قلبم شکست؛ به‌ویژه که فرصت‌هایی برای سرگرفتن معامله تبادل اسرا در دسترس بود که دولت آنها را به هدر داد».

طبق گفته این منبع به «کانال 12» اسرائیل، «برای همه روشن است که ما در حال مدیریت مذاکراتی حقیقی نیستیم، ما امروز موافقت با اجرای مذاکره را می‌گیریم ولی فردا نتانیاهو طی تماسی، دستور می‌دهد که پیشنهادی مطرح نشود».

واکنش دفتر نتانیاهو

از سوی دیگر، دفتر نتانیاهو در پاسخ به این شهادت‌ها با تاکید بر این که حماس، مانع اصلی در سر راه بازگردادن گروگان‌هاست، حماس را به طرح مطالبات جنون‌‌آمیز و تخریب مذاکرات متهم کرد.

در پاسخ دفتر نتانیاهو آمده است: «این نخست‌وزیر نیست که توافق را به شکست می‌کشاند، بلکه سیاست‌های او در مدیریت مذاکرات، تا کنون 123 زندانی را بازگردانده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید