هشدار آلمان و روسیه درباره پیامدهای تشدید تنش‌ها و گسترش دامنه جنگ در خاورمیانه

نتانیاهو: آماده پاسخ به نیازهای امنیتی اسرائیل در دفاع و حمله هستیم و به هر کسی که به ما صدمه بزند آسیب خواهیم رساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه نگرانی بین‌المللی از تشدید تنش و گسترش دامنه درگیری‌ها در خاورمیانه، در پرتو آماده شدن تهران برای دادن پاسخ به حمله اسرائیل به کنسولگری سفارت ایران در دمشق که به کشته شدن تعدادی از فرماندهان ارشد نظامی ایران منجر شد، روسیه و آلمان هر دو خواستار حفظ خویشتن‌داری شدند.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود تاکید کرد که اوضاع متشنج در خاورمیانه به نفع کسی نخواهد بود.

بر اساس آنچه این وزارتخانه در بیانیه‌ای که پنج‌شنبه 23 فروردین در حساب کاربری خود در پلتفرم «ایکس» منتشر کرد، آمده است که از همه طرف‌ها خواسته شده تا مسئولانه و با خویشتن‌داری عمل کنند.

بربوک در این راستا از همه طرف‌ها خواست تا مسئولانه عمل کرده و خویشتن‌داری خود را حفظ کنند.

پس از آنکه تهران تهدیدات جدیدی علیه تل‌آویو صادر کرد، مسکو نیز به نوبه خود از ایران و اسرائیل خواست تا متقابلا خویشتن‌داری نشان دهند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در بیانیه‌های مطبوعاتی خود در روز پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت: «برای همه مهم است که خویشتن‌داری به خرج دهند تا از دامن زدن به بی‌ثباتی در منطقه جلوگیری شود.»

آمادگی برای همه سناریوها

این هشدارها در حالی مطرح می‌شود که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بار دیگر تاکید کرد که کشورش در حالی که به جنگ خود در نوار غزه ادامه می‌دهد در حال آماده‌شدن برای سناریوهای چالش برانگیز در دیگر جبهه‌ها است.

وی در اظهاراتی که دفترش پس از بازدید از پایگاه هوایی در جنوب اسرائیل منتشر کرد، گفت: «ما آماده پاسخگویی به نیازهای امنیتی اسرائیل در دفاع و حمله هستیم.»

نتانیاهو همچنین تاکید کرد که هر کسی به ما صدمه بزند به او صدمه خواهیم زد.

از سویی علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز چهارشنبه تهدید کرده بود که اسرائیل به‌دلیل حمله آن به کنسولگری ایران در دمشق پایتخت سوریه، «تنبیه» خواهد شد.

این در حالی است که تنش‌ها پس از هدف قرار دادن ساختمان مجاور کنسولگری سفارت ایران در دمشق، به طور بی‌سابقه در منطقه‌ای که از آغاز جنگ در غزه در 7 اکتبر متشنج بود، تشدید شد.

در یکم آوریل، سپاه پاسداران ایران از کشته‌شدن سردار پاسدار سرتیپ محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه و لبنان و محمدهادی رحیمی، معاون وی و همچنین پنج عضو دیگر سپاه همراه آنها طی یک حمله هوایی اسرائیلی به ساختمان [مجاور] کنسولگری ایران در دمشق خبر داد.

این حمله از زمان هدف قرار دادن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران در مجاورت فرودگاه بغداد در ژانویه 2020، دردناک‌ترین ضربه به تهران ارزیابی شده است.

این ضربه بی‌سابقه اسرائیل به ایران مقامات تهران را بر آن داشت تا تهدید کنند که اقدام تلافی‌جویانه اجتناب‌ناپذیر است.

برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که پاسخ تهران به حمله اخیر به کنسولگری آن در دمشق حمله مستقیمی خواهد بود که خاک اسرائیل را هدف قرار خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید