واشینگتن برای کاهش تنش‌ اسرائیل و ایران خواستار میانجی‌گری کشورهای عربی شد

آمریکا از طریق میانجی‌های کشورهای عربی خواستار آرامش تهران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه تنش‌های ایجاد شده خاورمیانه و پیش‌بینی حمله احتمالی ایران به اسرائیل، آمریکا اقدامات خود را شدت بخشید.

در حالی که انتظار می‌رود ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا «سنتکام»، پنج‌شنبه 23 فروردین برای هماهنگی هرگونه حمله احتمالی تهران یا عوامل آن به اسرائیل سفر کند، برت مک گورک، فرستاده آمریکا در خاورمیانه چندین تماس با کشورهای عربی برقرار کرده است.

پیام به تهران

یک منبع آگاه گفت مک گورک با وزرای خارجه سعودی، امارات، قطر و عراق در تماسی از آن‌ها خواست، پیامی را به ایران برسانند و از تهران بخواهند تنش با اسرائیل را کاهش دهند.

به گزارش «رویترز»، این منبع که نخواست نامش فاش شود، افزود، نماینده آمریکا از مقامات خواسته است تا برای انتقال پیامی مبنی بر حفظ آرامش با اسرائیل با وزیر خارجه ایران تماس بگیرند.

این تماس پس از گفت‌وگوی تلفنی روز چهارشنبه وزیر خارجه ایران با وزرای خارجه چهار کشور صورت گرفت.

«انتقام خواهیم گرفت»

این تماس همچنین پس از تهدید علی خامنه‌ای، رهبر ایران به مجازات اسرائیل در حمله به ساختمان مجاور کنسولگری در دمشق که هفت تن از اعضای سپاه پاسداران از جمله محمد رضا زاهدی از فرماندهان ارشد سپاه قدس کشته شدند، صورت گرفت.

اسرائیل مسئولیت این حمله را تا کنون نپذیرفته است، اما پنتاگون پیش‌تر تایید کرده بود که این حمله را اسرائیل انجام داده است.

بسیاری از ناظران غربی و محلی و برخی ارزیابی‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد ایران در چند روز آینده، شاید پس از عید فطر، اقدام تلافی‌جویانه برای حمله به کنسولگری‌های اسرائیل انجام دهد.

همچنین احتمال دارد، حملات ایران مراکز نظامی و دولتی در داخل اسرائیل و یا شاید مقرهای دیپلماتیک در خارج از این کشور را هدف قرار دهد.

انتظار می‌رود این حملات مستقیما از سوی ایران و نه عوامل آن در منطقه صورت بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size