اسرائیل یک گذرگاه در شمال غزه باز می‌کند؛ گانتز: حماس شکست خورده است

وزیر دفاع اسرائیل: هدف از گذرگاه جدید کاهش زمان لازم برای رسیدن کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه از بندر اشدود به غزه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل چهارشنبه 22 فروردین گفت که اسرائیل یک گذرگاه زمینی جدیدی را با هدف تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه به فلسطینیان در غزه از خارج یا از اردن باز خواهد کرد.

گالانت در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت که گذرگاه جدید در بخش شمالی مرز غزه ایجاد خواهد شد تا زمان لازم برای رسیدن کمک‌های بشردوستانه با کامیون از اشدود، واقع در 40 کیلومتری، کاهش یابد.

در همین راستا، خبرگزاری «رویترز»، به نقل از یک منبع امدادی اعلام کرد که این گذرگاه فی‌مابین روستای اسرائیلی زیکیم و روستای فلسطینی السیافا خواهد بود.

وزیر دفاع اسرائیلی در ادامه تاکید کرد که گذرگاه جدید ارسال کمک‌های زمینی از اردن به شرق اسرائیل را افزایش خواهد داد.

او همچنین افزود: این مساله تأثیر مستقیمی بر جریان کمک‌هایی دارد که می‌خواهیم غزه را با آن پر کنیم.

«شکست نظامی» حماس

این در حالی است که بنی گانتز، عضو کابینه جنگ اسرائیل چهارشنبه گفت که جنبش حماس توسط ارتش اسرائیل در نبرد نظامی شکست خورده است.

گانتز در جریان بازدید از «سدیروت» در جنوب اسرائیل گفت: «حماس از نظر نظامی، شکست خورده است. اعضای آن یا کشته و یا پنهان شده‌اند. توانایی‌های این جنبش فلسطینی کاهش یافته و ما به حمله به باقی‌مانده گردان‌های آن ادامه خواهیم داد.»

این عضو کابینه جنگ که رئیس سابق ستاد ارتش بود؛ ادامه داد: «ما در مسیر درستی قرار داریم و متوقف نمی‌شویم. وارد رفح خواهیم شد و به خان یونس در جنوب نوار غزه، که ارتش یکشنبه از آنجا عقب‌نشینی کرده بود، بازمی‌گردیم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در روزهای اخیر، بر تصمیم خود را برای ادامه حمله به رفح در منتهی الیه جنوب این باریکه، نزدیک مرز بسته با مصر، و تعیین تاریخی برای آن تاکید کرد.

اسرائیل رفح را که بیش از 1.5 میلیون نفر از مردم غزه در آن پناه گرفته‌اند، به عنوان آخرین پایگاه اصلی حماس در نوار توصیف می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید