اسرائیل از آغاز عملیات نظامی خود در اردوگاه «نصیرات» خبر داد

اسرائيل به‌رغم هشدارها عملیات خود در نصیرات را آغاز کرد تا پس از آن به رفح حمله کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل، پنج‌شنبه 23 فروردین اعلام کرد، ارتش امروز عملیات نظامی خود در اردوگاه «نصیرات» مرکز نوار غزه را آغاز کرد .

اسموتریچ با تاکید بر اینکه بخشی از عملیات، امروز آغاز شده است، افزود: «نیروهای اسرائیلی باید عملیات نظامی در شهر رفح، دیرالبلح و نصیرات را دقیق‌تر انجام دهند.»

این وزیر در اظهاراتی به سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل گفت: «ارتش اسرائیل در حال آماده شدن برای ورود به رفح برای نابودی گردان‌های حماس و پایان دادن به حضور نظامی آن‌ها در نوار غزه است.»

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل پنج‌شنبه گزارش داد، ارتش، عملیات نظامی خود در حومه اردوگاه «نصیرات» با یک سری حملات را آغاز کرد.

همچنین ارتش اسرائیل اعلام کرد، پنج‌شنبه به ده‌ها هدف در مرکز نوار غزه حمله کرده است.

ارتش در بیانیه‌ای از عملیات مشترک نیروهای زمینی و هوایی و اطلاعات در این مناطق خبر داد.

رسانه‌های فلسطینی، بامداد پنج‌شنبه 23 فروردین از کشته‌شدن 5 فلسطینی در حمله اسرائیل به این اردوگاه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «العالم العربی»، اسرائیل به یک مدرسه و یک ساختمان مسکونی در اردوگاه حمله کرد و شمال «نصیرات» را تحت شدیدترین حملات توپخانه‌ای و هوایی خود قرار داده است.

خبرگزاری فلسطینی تایید کرد، سه‌شنبه گذشته در بمباران اسرائیل به اردوگاه «نصیرات»، دست‌کم 14 نفر کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

این حملات چند روز پس اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد تاریخ حمله اسرائیل به رفح، آخرین پناهگاه آوارگان فلسطینی در غزه، تعیین شده است، صورت گرفت. ایالات متحده دوشنبه گذشته تایید کرد از این تاریخ مطلع نبوده است.

در هفته‌های گذشته، موضوع رفح که مملو از غیرنظامیان آواره از شمال و مرکز نوار غزه است، محل اختلاف و تنش بین واشینگتن و تل‌آویو بوده است.

دولت آمریکا از دولت اسرائیل خواست تا ایده حمله به رفح را کنار بگذارد، اما اسرائیل قول داد که حمله خواهد کرد.

عملیات رفح و اردوگاه «نصیرات»

ناظران بر این باورند، ایالات متحده با ایده عملیات نظامی رفح مخالف نیست و بیش از یک بار موافقت خود از نیاز اسرائیل برای دستیابی به هدفش یعنی نابودی هسته‌‎های باقی مانده حماس در این شهر را ابراز کرده است و فقط در مورد اجرایی کردن این عملیات چند ملاحظه دارد.

واشینگتن به دنبال جلوگیری از کشتار غیرنظامیان بیشتر در جریان جنگ در رفح است، به ویژه اینکه که مسئله فلسطین تاثیر منفی بر رای دهندگان جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده که به دنبال دوره دوم در کاخ سفید است، در میان جوانان حزب دمکرات و رای‌دهندگان عرب داشته است.

اردوگاه «نصیرات»، بزرگترین اردوگاه نوار غزه است که بیشترین آوارگان فلسطینی که از سال 1948 میلادی از خانه‌های خود آواره شدند را در خود جای داده است. این اردوگاه در 8 کیلومتری جنوب شهر غزه و در 6 کیلومتری دیرالبلح در مرکز نوار غزه قرار دارد.

این اردوگاه از آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه که چند روز پیش وارد هفتمین ماه خود شد، مورد حملات متعددی قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید