بلینکن: به حماس پیشنهاد جدی ارائه دادیم و باید آن را برای آتش‌بس در غزه بپذیرد

محمد نزال، یکی از رهبران «حماس» به العربیه: پیشنهاد اسرائیل خواسته‌های ما را تامین نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، سه‌شنبه 21 فروردین با بیان این‌که ایالات متحده تاریخی برای عملیات نظامی احتمالی اسرائیل در رفح ندارد، گفت که انتظار دارد هفته آینده بار دیگر با مقامات اسرائیلی برای بررسی اوضاع غزه دیدار کند.

بلینکن پس از دیدار با دیوید کامرون، همتای بریتانیایی خود، در وزارت خارجه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده به همکاری نزدیک با قطر و مصر برای دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه ادامه می‌دهد.

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه افزود که 400 کامیون روز دوشنبه اجازه ورود به غزه را پیدا کردند که بیشترین تعداد کامیون‌های وارد شده در یک روز به نوار غزه از زمان حمله 7 اکتبر است.

او همچنین خواستار ارسال کمک‌های بشردوستانه بیشتری نه تنها به شمال و بلکه به جنوب غزه شد.

بلینکن گفت: «اسرائیل تعهدات مهمی برای تسهیل ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه داده است».

بلینکن در مورد مذاکرات جاری برای دستیابی به توافق آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها گفت که واشینگتن پیشنهاد جدی به حماس خواهد داد که باید آن را برای آتش‌بس در غزه بپذیرد.

پیشتر بلینکن طی اظهاراتی گفته بود که کشورهای عربی می‌گویند چنانچه این باریکه فلسطینی طی چند سال آینده نیز دوباره با خاک یکسان شود، تمایلی برای مشارکت در بازسازی آن نخواهند داشت.

در تازه‌ترین واکنش‌ به پیشنهاد ارائه شده از سوی ایالات متحده برای آتش‌بس در غزه، محمد نزال، یکی از رهبران «حماس» به العربیه گفت: «درباره پیشنهاد آمریکا تنها از رسانه‌ها مطلع شدیم».

این عضو ارشد حماس در ادامه با اشاره به این که پیشنهاد اسرائیلی دریافت شده از طریق میانجی‌گران توسط این گروه در حال بررسی است، گفت: «پیشنهاد اسرائیل خواسته‌های حماس را تامین نمی‌کند».

نزال گفت که اسرائیل تنها از آتش‌بس موقت سخن به میان می‌آورد و افزود:«آن‌چه از طریق میانجی‌گران دریافت کردیم به ما گفته شد که از اسرائیل است».

جزئیات پیشنهاد آمریکا

نشریه «آکسیوس» دوشنبه به نقل از 3 تن از مسئولان اسرائیلی فاش ساخت که مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «CIA» یکشنبه در قاهره پیشنهاد جدیدی برای پیشبرد توافق میان اسرائیل و حماس ارائه کرد که شامل اعلام آتش‌بس 6 هفته‌ای در ازای آزادی نزدیک به 40 گروگان از غزه می‌شود.

بنا بر گزارش «آکسیوس» این توافق همچنین شامل آزادی دست‌کم 700 زندانی فلسطینی و از جمله آنها بیش از 100 زندانی فلسطینی که به‌دلیل کشتن اسرائیلی‌ها به حبس ابد محکومند، می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید