وزیر خارجه اسرائیل: اگر ایران مستقیماً به خاک ما حمله کند، فورا پاسخ خواهیم داد

یسرائیل کاتز: اگر موشک‌ها از لبنان به سمت تل آویو پرتاب شوند، اسرائیل همزمان جنگنده‌ها و نیروهای خود را به کانون حمله خواهد فرستاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه هشدارها درباره اقدام تلافی‌جویانه احتمالی تهران در پاسخ به حمله اسرائیل که کنسولگری ایران در دمشق را هدف قرار داد، تل‌آویو ضمن هشدار نسبت به عواقب هرگونه حمله تهران و لبنان به خاک این کشور، به واکنش متقابل و فوری به آن تهدید کرد.

یسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل، در این‌باره تهدید کرد که اگر ایران تصمیم به حمله مستقیم به تل‌آویو بگیرد، اسرائیل فورا به آن پاسخ خواهد داد.

کاتز با بیان این‌که اسرائیل خواهان جنگ با ایران نیست اما در صورت قرار گرفتن در معرض حمله به آن پاسخ خواهد داد، در این‌باره خاطرنشان کرد که اسرائیل به کانون‌های پرتاب موشکی حزب‌الله و حوثی‌ها به‌طور محدود پاسخ داده و از همه ظرفیت‌های خود استفاده نکرده است.

وزیر خارجه اسرائیل در خصوص لبنان تهدید کرد که اگر موشک‌ها از لبنان به سمت تل آویو پرتاب شوند، اسرائیل جنگنده‌ها و نیروهای خود را به محلی که حمله از آن انجام شده است، خواهد فرستاد.

دو منبع اطلاعاتی آمریکایی اعلام کردند که هرگونه حمله ایران به اسرائیل در پاسخ به حمله هفته گذشته به کنسولگری آن در دمشق، ترجیحا از طریق نیروهای نیابتی تهران در منطقه و نه مستقیما از ایران انجام خواهد شد.

«سی‌ان‌ان»، شامگاه دوشنبه 20 فروردین به نقل از این دو منبع نوشت که بر اساس برآوردهای اطلاعاتی آمریکا، ایران از گروه‌های مسلح نیابتی خود خواسته است به شکل همزمان، اسرائیل را هدف حملات پهپادی و موشکی گسترده قرار دهند.

این دو منبع افزودند که در نزدیکترین برآورد، چه بسا این حمله همین هفته انجام شود.

طبق گفته یکی از این دو منبع اطلاعاتی، «خطر کاملا روشن و معتبر است و آنها هم اکنون مقدمات حمله را فراهم کرده و صرفا منتظر زمان مناسب هستند».

نگرانی ایران از تشدید تنش

در عین حال، دو منبع مزبور گفتند به نظر می‌رسد که ایران و گروه‌های نیابتی از بیم تشدید تنش‌ها، در صدد حمله به نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه نیستند.

به باور این منابع، تهران نگران بروز تشدید تنش عمده است و نمی‌خواهد بهانه‌ای به دست واشینگتن یا هم‌پیمانان آن برای حمله مستقیم به ایران بدهد.

سطح بالای آماده‌باش

مقامات آمریکایی اخیراً پس از تعهد ایران به اقدام تلافی‌جویانه در قبال کشته شدن شماری از فرماندهان سپاه پاسداران در حمله اسرائیل به کنسولگری این کشور در دمشق در اول آوریل، اعلام کردند که ایالات متحده و اسرائیل در سطح بالای آماده‌باش به سر می‌برند.

یک مقام ارشد آمریکایی فاش کرد که آمریکا و پایگاه‌هایش در منطقه خود را برای حمله احتمالی ایران علیه اهداف متعلق به اسرائیل یا آمریکا در پاسخ به حمله دمشق، آماده می‌کنند.

این مقام دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر این که «تیم‌های آمریکایی از آن زمان تاکنون در تماس منظم و مستمر هستند»، افزود که کشورش به طور کامل از اسرائیل در مقابله با تهدیدات ایران حمایت می‌کند.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل نیز اعلام کرده است که تمام آمادگی‌ها برای پاسخ به هر گونه سناریوی احتمالی در مقابله با ایران، تکمیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید