منابع آمریکایی: هرگونه حمله ایران به اسرائیل از طریق نیروهای نیابتی خواهد بود

به گفته دو منبع اطلاعاتی آمریکایی، به نظر می‌رسد که ایران و گروه های نیابتی آن از بیم تشدید تنش، در صدد حمله به نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو منبع اطلاعاتی آمریکایی اعلام کردند که هرگونه حمله ایران به اسرائیل در پاسخ به حمله هفته گذشته به کنسولگری ایران در دمشق، ترجیحا از طریق نیروهای نیابتی تهران در منطقه و نه مستقیما از ایران انجام خواهد شد.

«سی‌ان‌ان»، شامگاه دوشنبه 20 فروردین به نقل از این دو منبع نوشت که بر اساس برآوردهای اطلاعاتی آمریکا، ایران از گروه‌های مسلح نیابتی خود خواسته است به شکل همزمان، اسرائیل را هدف حملات پهپادی و موشکی گسترده قرار دهند.

این دو منبع افزودند که در نزدیکترین برآورد، چه بسا این حمله همین هفته انجام شود.

طبق گفته یکی از این دو منبع اطلاعاتی، «خطر کاملا روشن و معتبر است و آنها هم اکنون مقدمات حمله را فراهم کرده و صرفا منتظر زمان مناسب هستند».

نگرانی ایران از تشدید تنش

در عین حال، دو منبع مزبور گفتند به نظر می‌رسد که ایران و گروه های نیابتی از بیم تشدید تنش، در صدد حمله به نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه نیستند.

به باور این منابع، تهران نگران بروز تشدید تنش عمده است و نمی‌خواهد بهانه به دست واشینگتن یا هم‌پیمانان آن برای حمله مستقیم به ایران بدهد.

آماده‌باش بالا

مقامات آمریکایی اخیراً پس از تعهد ایران به اقدام تلافی‌جویانه در قبال کشته شدن شماری از فرماندهان سپاه پاسداران در حمله اسرائیل به کنسولگری این کشور در دمشق در اول آوریل، اعلام کردند که ایالات متحده و اسرائیل در آماده باش بالا هستند.

یک مقام ارشد آمریکایی فاش کرد که آمریکا و پایگاه‌هایش در منطقه خود را برای حمله احتمالی ایران علیه اهداف متعلق به اسرائیل یا آمریکا در پاسخ به حمله دمشق، آماده می‌کنند.

این مقام دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر این که «تیم‌های آمریکایی از آن زمان تاکنون در تماس منظم و مستمر هستند»، افزود که کشورش به طور کامل از اسرائیل در مقابله با تهدیدات ایران حمایت می‌کند.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل نیز اعلام کرده است که تمام آمادگی‌ها برای پاسخ به هر گونه سناریوی احتمالی در مقابله با ایران، تکمیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید