اقدامات جدید آنکارا علیه اسرائیل در پی منع ورود کمک‌های بشردوستانه ترکیه به نوار غزه

وزیر خارجه ترکیه جزئيات دقیقی درباره اقداماتی که قرار است کشورش علیه اسرائیل اتخاذ کند ارائه نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که مقامات آنکارا تصمیم گرفته‌اند به تدریج اقدامات جدیدی را علیه اسرائیل انجام دهند.

فیدان، دوشنبه 20 فروردین گفت: «هیچ بهانه‌ای برای اسرائیل وجود ندارد که مانع تلاش ما برای کمک رسانی به ساکنان نوار غزه شود و در نتیجه این وضعیت تصمیم گرفته‌ایم تدابیر جدیدی را علیه آن اتخاذ کنیم.

به گفته هاکان فیدان این اقدامات مورد تایید رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه است و بلافاصله و به‌طور مرحله‌ای به مورد اجرا گذاشته می‌شود.

او همچنین گفت تا زمانی که اسرائیل آتش‌بس کامل اعلام نکند و کمک‌رسانی بشردوستانه بدون مانع به نوار غزه را تسهیل نکند این تدابیر ترکیه علیه آن به قوت خود باقی پابرجا خواهد ماند.

وزیر خارجه ترکیه جزئيات دقیقی درباره اقداماتی که قرار است کشورش علیه اسرائیل اتخاذ کند را مشخص نکرد.

گفتنی است که اختلافات دیپلماتیک میان تل‌آویو و آنکارا به‌دنبال تهاجم اسرائیل به نوار غزه که در پاسخ به حمله 7 اکتبر 2023 حماس آغاز شد، تشدید شد.

ادامه جنگ اسرائیل در نوار غزه که به تیرگی روابط با ترکیه منجر شده تاکنون به کشته شدن بیش از 33000 غیرنظامی فلسطینی کشته و زخمی شدن بیش از 70000 نفر دیگر که اکثریت آن‌ها را کودکان و زنان تشکیل می‌دهند، منجر شده است.

پیش از این، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، بارها بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را «اراذل و اوباش» و «قاتل» توصیف و اعلام کرده بود که برای طولانی کردن دوران سیاسی خود و فرار از محاکمه‌ای که علیه او در اسرائیل آغاز شده، در نوار غزه مرتکب نسل‌کشی می‌شود.

ترکیه همچنین قاطعانه از «تروریستی» خواندن جنبش فلسطینی حماس که برخی از رهبران آن در این کشور اقامت دارند، امتناع می‌ورزد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید