اسرائیل: اردوغان منافع اقتصادی ترکیه را قربانی حمایت از حماس می‌کند

وزیر خارجه اسرائیل: ترکیه با تصمیم خود برای محدود کردن صادرات به اسرائیل به طور یکجانبه، قراردادهای تجاری را نقض کرده است و اسرائیل با اعمال محدودیت‌های تجاری بر اقلام وارداتی از ترکیه، پاسخ خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسرائیل، سه‌شنبه 21 فروردین با متهم کردن ترکیه به نقض توافقات تجاری دو کشور، متعهد شد که تدابیری را علیه آنکارا اتخاذ کند.

وزارت خارجه اسرائیل در پی اعلام برخی محدودیت‌های صادراتی از سوی ترکیه به اسرائیل، در بیانیه‌ای تاکید کرد: «ترکیه به صورت یکجانبه، توافقات تجاری با اسرائیل را نقض می‌کند و اسرائیل اقدامات لازم را علیه آن انجام خواهد داد».

اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل گفت که ترکیه با تصمیم خود برای محدود کردن صادرات به اسرائیل به طور یکجانبه، قراردادهای تجاری را نقض کرده است و اسرائیل با اعمال محدودیت‌های تجاری بر اقلام وارداتی از ترکیه، پاسخ خواهد داد

کاتز افزود که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه «بار دیگر منافع اقتصادی مردم ترکیه را قربانی حمایت از حماس می‌کند و ما نیز متقابلا پاسخ خواهیم داد».

محدودیت صادرات 54 محصول ترکیه به اسرائیل

وزارت بازرگانی ترکیه سه‌شنبه، با اعلام محدودیت صادرات 54 محصول به اسرائیل از امروز (نهم آوریل)، تاکید کرد که این محدودیت‌های صادراتی تا زمانی که تل‌آویو آتش‌بس فوری در غزه را اعلام نکند و اجازه ارائه کمک‌های کافی و مستمر به فلسطینی‌ها بدهد، به قوت خود باقی خواهد ماند.

بر اساس بیانیه این وزارتخانه، محدودیت صادرات به اسرائیل شامل 54 محصول از جمله سوخت هواپیما، میلگرد، ورق فولادی، سنگ مرمر و سرامیک می‌شود.

در این بیانیه تاکید شده که ترکیه مدت مدیدی است که هیچ محصولی را که بتوان از آن استفاده نظامی کرد، به اسرائیل نفروخته است.

در این همین بیانیه آمده است که شمار قربانیان جنگ بی رویه اسرائیل در غزه از هفتم اکتبر گذشته، از 33 هزار نفر فراتر رفته است؛ آنهم در حالی که اهالی غزه در شرایط بسیار دشوار ناشی از قحطی و فقر بسر می‌برند و اشغالگری اسرائیل از ورود اولیه‌ترین مواد غذایی و کمک‌های پزشکی به این منطقه جلوگیری می‌کند.

این بیانیه افزود که اسرائیل به نقض اشکار قوانین بین‌المللی ادامه داده و درخواست‌های متعدد جامعه بین‌المللی برای آتش‌بس و تسهیل ارسال بی‌وقفه کمک‌های بشردوستانه به غزه را نادیده می‌گیرد.

در ادامه بیانیه وزارت بازرگانی ترکیه آمده است: مایه تاسف است که اسرائیل هیچ‌ یک از قطعنامه‌های صادره از شورای امنیت، مجمع عمومی و شورای حقوق بشر سازمان ملل و دیوان بین‌المللی دادگستری را که شالوده قانون و نظام بین‌المللی را تشکیل می‌دهند، اجرا نکرده است.

این بیانیه خاطرنشان کرد که نهادهای مزبور به شکلی صریح از اسرائیل خواسته‌اند با اعلام آتش‌بس، با سازمان ملل همکاری کرده و ورود بی‌وقفه تمامی کمک‌های بشردوستانه ضروری به غزه را تسهیل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید