پیشنهاد جدید آمریکا برای توافق آتش‌بس؛ مستلزم امتیازدهی از سوی اسرائیل و حماس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «هاآرتص» به نقل از یک منبع اسرائیلی فاش کرد که انتظار می‌رود آمریکا پیشنهاد جدیدی را برای توافق مبادله اسرا ارائه کند که مستلزم امتیازدهی بزرگ از سوی اسرائیل و حماس است.

این منبع افزود: «مشارکت گسترده آمریکا و فشاری که این کشور وارد می‌کند می‌تواند گشایشی در بن‌بست مذاکرات ایجاد کند.»

هم‌زمان، روزنامه «یدیعوت آحارونوت» گزارش داد که هیئت اسرائیلی مسئول مذاکرات روز یکشنبه وارد قاهره شد و قرار است با وزیر خارجه قطر، مدیر اطلاعات مصر و مدیر سیا دیدار کند.

بازگشت هزاران آواره به شمال غزه همچنان اصلی‌ترین نقطه اختلاف میان اسرائیل و حماس برای دستیابی به توافقی است که امکان تبادل اسرا و آتش بس در نوار را فراهم می کند.

این پیشنهاد قبلاً توسط مقامات ایالات متحده، اسرائیل و مصر ارائه شده بود.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، میانجی‌های عرب شرکت‌کننده در مذاکرات فاش کردند که طرف اسرائیلی آمادگی خود را برای اجازه بازگشت آورگان فلسطینی به شمال غزه با تعداد دو هزار نفر در روز ، ابراز کرده است، به شرط اینکه بیشتر آنها زن و کودک باشند.

اسرائیل همچنین بازگشت حداکثر 60000 فلسطینی به استثنای مردان 18 تا 50 ساله را شرط کرده است.

در همین زمینه مقامات عرب توضیح دادند که بازگشت آوارگان غزه ممکن است 10 روز تا دو هفته پس از اجرای توافق آتش بس آغاز شود که در صورت توافق نهایی به مدت 6 هفته ادامه خواهد داشت.

با این حال، به گفته مقامات اسرائیلی و مصری، «بازگشتگان باید از پست های بازرسی نظامی اسرائیل عبور کنند تا از نفوذ مجدد جنگجویان حماس به شمال جلوگیری شود.»

از سوی دیگر، حماس با اعلام عدم پذیرش این شروط، بر حذف پست‌های بازرسی و حفظ اتحاد مجدد خانواده‌هایی که به شمال باز می گردند، اصرار دارد و از منع بازگشت مردان بالغ خودداری می‌کند.

حماس روز شنبه اعلام کرد که در پاسخ به دعوت مصر برای شرکت در مذاکرات، هیئتی به ریاست خلیل الحیه عازم قاهره خواهد شد.

با این حال، حماس مجددا بر پایبندی خود به مواضع و خواسته‌های خود مبنی بر آتش بس دائمی، خروج نیروهای اسرائیلی از غزه، بازگشت آوارگان به محل سکونت خود و آزادی رفت و آمد برای فلسطینی‌ها، ایجاد شبکه امدادرسانی و سرپناه، تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید