جزئیات پیشنهاد جدید آمریکا برای وقفه‌ طولانی‌مدت جنگ در غزه

یک منبع از میانجی‌های عرب در قاهره: حماس و اسرائیل طی 48 ساعت آینده برای یک وقفه طولانی در جنگ و تبادل اسرا و زندانیان به توافق می‌رسند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع از ميانجی‌های عرب، دوشنبه 20 فرودین اعلام کرد، ایالات متحده تلاش می‌کند تا در مذاکرات جاری در قاهره حماس و اسرائیل را برای دستیابی به یک وقفه طولانی‌ در جنگ مجبور کند.

به گزارش خبرگزاری «العالم العربی» این منبع افزود، ایالات متحده از مصر و قطر خواست، برای رسیدن به توافق برای تبادل زندانیان و یک وقفه 6 هفته‌ای جنگ بر حماس فشار بیاورند.

این منبع تاکید کرد که واشینگتن برای دستیابی به توافق اسرائیل را تحت فشار قرار داده است.

منبع در ادامه افزود: «پیشنهاد آمریکا در مذاکرات اسرائیل و حماس شامل نحوه بازگشت آوارگان جنوب غزه به شمال و تعداد زندانیانی که از سوی دو طرف آزاد می‌شوند، شده است».

به گفته این منبع پیشنهاد آمریکا در مذاکرات اسرائیل و حماس همچنین شامل تعداد آوارگان از جنوب غزه به شمال، توقف پرواز هواپیماهای شناسایی اسرائیل و توقف کامل درگیری بین طرفین شده است.

در این پیشنهاد تاکید شده است که عقب‌نشینی اسرائیل از مراکز شهرها در زمان آتش‌بس ادامه خواهد یافت.

منبع عربی همچنین خاطرنشان کرد: «انتظار می‌رود جزئیات پیشنهاد آمریکایی در ساعات آینده اعلام شود».

او با بیان اینکه دور مذاکرات در قاهره شاهد پیشرفت‌های بزرگی در نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌های طرفین [اسرائیلی و فلسطینی] است، گفت، مصر بر ادامه تلاش‌ها جهت دستیابی به توافق در بسیاری از موارد بحث‌برانگیز تاکید کرده است.

وی تصریح کرد: «هیئت‌های قطر و حماس پس از مذاکرات قاهره را ترک کرده و ظرف دو روز آینده برای توافق بر سر مفاد توافق نهایی باز خواهند گشت؛ اما هیئت‌های آمریکایی و اسرائیلی ظرف چند ساعت آینده مصر را ترک می‌کنند».

طبق این گزارش، حماس منتظر پاسخ رهبری خود در نوار غزه است و انتظار می‌رود طرف اسرائیلی ظرف 48 ساعت به پیشنهاد آمریکا پاسخ دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید