پشت پرده مکالمه جنجالی؛ بایدن نتانیاهو را به عواقب وخیم تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)


در حالی که اختلافات دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیگر آشکار شده است، بنا بر برخی گزارش‌های رسانه ای، خشم بایدن نسبت به متحدش شدت گرفته است.
به گزارش شبکه «سی‌ان‌ان» یک‌شنبه 19 فروردین، یک منبع آگاه گفت رئیس جمهوری آمریکا در آخرین تماس خود، نتانیاهو را تهدید کرد که اگر اسرائیل روش جنگ در غزه را تغییر ندهد، عواقب بدی در انتظارش خواهد بود.
به گفته این منبع، بایدن به نتانیاهو هشدار داد اگر شرایط غیرنظامیان در غزه بهتر نشود، واشینگتن در حمایت خود از تل‌آویو تجدید نظر خواهد کرد .
این منبع افزود:‌ «بایدن همچنین به طور تلویحی تهدید کرد که در صورت تداوم این سیاست نتانیاهو، روند ارسال تسلیحات واشینگتن به اسرائیل را کند خواهد کرد.
در همین رابطه، یک مقام ارشد دولت آمریکا تایید کرد، موضوع حمایت واشینگتن از جنگ کنونی اسرائیل، موضوع پیچیده‌ای است.
مقامات ارشد دولت آمریکا گفتند حادثه سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» در غزه، که در آن یک کارمند با تابعیت دوگانه آمریکایی و کانادایی کشته شد، یک فاجعه آشکار است و بر نگرانی فزاینده دولت بایدن در مورد استراتژی عملیاتی اسرائیل می‌افزاید.
بسیاری از مسائل اخیرا، روابط دو طرف را تیره‌تر کرده است، از جمله اصرار نتانیاهو برای حمله به شهر رفح محل اسکان صدها هزار آواره فلسطین، رد برنامه‌های آمریکا برای مدیریت غزه پس از جنگ و عدم قبول ورود کمک‌های بشردوستانه برای هزارن فلسطینی در معرض مرگ را می‌توان از مهمترین دلایل دانست.
هم‌زمان، تعداد بالای کشته‌شدگان غیرنظامی فلسطینی بر کارزار انتخاباتی بایدن تاثیر گذاشته است. آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد محبوبیت بایدن در میان دموکرات‌های جوان به دلیل ناتوانی او در توقف جنگ، کاهش یافته است.
با این وجود، رئیس جمهوری دموکرات هنوز حمایت از اسرائیل را ضروری می‌داند. بایدن در پاسخ به سوالی که یک روزنامه‌نگار از او در مورد احتمال توقف حمایت نظامی از تل‌آویو پرسید، ضمن اشاره به «حمایت ثابتش از اسرائیل» با طعنه پاسخ داد: «آیا واقعا این سوال را از من می‌پرسید؟»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید