شورای امنیت 8 آوریل درخواست فلسطین برای عضویت در سازمان ملل را بررسی می‌کند

تشکیلات خودگردان فلسطین در سال 2011، به دنبال عضویت کامل در سازمان ملل متحد بود، اما بعد از آن تصمیم گرفت به طور موقت وضعیت ناظر دائمی خود را برای یک دوره موقت حفظ کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگی دائمی «مالت» در سازمان ملل متحد به عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه آوریل، اعلام کرد که شورای امنیت روز دوشنبه 8 آوریل (20 فروردین) جلسه‌ای غیرعلنی برگزار خواهد کرد تا به موضوع درخواست فلسطین برای ازسرگیری بررسی پذیرش عضویت آن به عنوان عضو دائمی سازمان ملل متحد رسیدگی شود.

هیئت مالت، شنبه 18 فروردین، در بیانیه‌ای اعلام کرد: رایزنی برای بحث در مورد درخواست فلسطین برای از سرگیری بررسی پذیرش این کشور به عنوان عضو دائمی سازمان ملل متحد روز دوشنبه 8 آوریل، ساعت 10:00 (17:00 به وقت مسکو)، برگزار خواهد شد.»

همان‌طور که در بیانیه نمایندگی دائم مالت اشاره شده است، انتظار می‌رود اقدامات لازم برای ارجاع درخواست فلسطین به کمیته شورای امنیت برای پذیرش اعضای جدید در جلسه غیرعلنی مورد بحث قرار گیرد.

شایان ذکر است که تشکیلات خودگردان فلسطین در سال 2011، به دنبال عضویت کامل در سازمان ملل متحد بود، اما بعد از آن تصمیم گرفت به طور موقت وضعیت ناظر دائمی خود را برای یک دوره موقت حفظ کند.

گفتنی است که کشورهای دارای وضعیت ناظر دائم نیز می‌توانند در اکثر جلسات شرکت کنند و تقریباً تمام اسناد مربوطه را دریافت کنند، اما حق رأی ندارند.

به غیر از فلسطین، «شهر واتیکان» نیز دارای وضعیت ناظر دائمی در سازمان ملل است. فرآیند پذیرش یک کشور برای عضویت در سازمان ملل ابتدا مستلزم توصیه شورای امنیت به مجمع عمومی است.

برای تحقق این توصیه، 9 تا از 15 عضو شورای امنیت باید به این درخواست رای مثبت دهند، مشروط بر اینکه هیچ یک از اعضای دائمی شورا (بریتانیا، چین، روسیه، ایالات متحده و فرانسه) به آن رای مخالف ندهند. پس از آن موضوع به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارجاع می‌شود، درخواست هر کشوری برای عضویت باید به تایید دو سوم آرای کشورهای عضو سازمان ملل متحد برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید