سفر رهبر اپوزیسیون اسرائیل به واشینگتن در بحبوحه اختلافات بر سر جنگ غزه

یائیر لاپید در این سفر با بلینکن، سالیوان و دیگر مقامات آمریکایی دیدار خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل، شنبه 18 فروردین برای گفت‌وگو با مقامات ارشد آمریکا، راهی واشنگتن شد.

حزب میانه‌روی «یش عتید» که لاپید به آن وابسته است در پلتفرم «ایکس» نوشت که او در آمریکا با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی و دیگر مقامات آمریکایی دیدار خواهد کرد.

انتقادات بایدن

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به‌رغم انتقادها، در طول شش ماه جنگ ویرانگر غزه در کنار اسرائیل ایستاد، اما کشته‌شدن هفت امدادگر در حمله هوایی اسرائیل در چند روز گذشته، بر سرخوردگی واشینگتن از نحوه مدیریت جنگ اسرائیل در غزه افزود.

بایدن، پنج‌شنبه در تماس تلفنی 30 دقیقه‌ای با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، کشته‌شدن امدادگران را «غیرقابل قبول» دانست و خواستار «آتش‌بس فوری» شد.

کاخ سفید نیز متعاقبا اعلام کرد که دو طرف دراین مکالمه تلفنی، درباره لزوم «اعلام و اجرای یک سری اقدامات مشخص، ملموس و قابل سنجش برای رسیدگی به آسیب‌های وارد شده به غیرنظامیان، رنج انسانی و ایمنی امدادگران» صحبت کردند.

به گفته کاخ سفید، بایدن «صراحتاً اعلام کرد که سیاست آمریکا در قبال غزه از طریق ارزیابی ما از اقدام فوری که اسرائیل اتخاذ خواهد کرد، تعیین خواهد شد».

واشینگتن قبل از کشته‌شدن این امدادگران نیز نسبت به برنامه‌های نتانیاهو برای حمله زمینی به شهر رفح در جنوب نوار غزه که 1.5 میلیون غیرنظامی آواره غالبا از دیگر مناطق به آن پناه برده‌اند، ابراز نگرانی کرده بود.

لاپید در این سفر همچنین با چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا نیز دیدار خواهد داشت. شومر ماه گذشته خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در اسرائیل شد تا به رای دهندگان اسرائیلی فرصتی برای کنار گذاشتن نتانیاهو که او را یکی از «موانع اصلی» صلح توصیف کرد، داده شود.

نخست وزیر اسرائیل اظهارات آن زمان شومر را «کاملاً ناشایست» توصیف کرد و افزود: «ما جمهوری موز نیستیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید