آغاز دور جدید مذاکرات اسرائیل و حماس در قاهره

بازگشت هزاران آواره فلسطینی به شمال نوار غزه یکی از اصلی‌ترین نقطه اختلاف دو طرف اسرائیلی و فلسطینی باقی مانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دور جدید مذاکرات اسرائیل و حماس برای رسیدن به توافقی درباره تبادل اسرا و برقراری آتش‌بس در نوار غزه، امروز یکشنبه 19 فروردین در قاهره آغاز می‌شود.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی قرار است، دیوید بارنیا، رئیس سرویس اطلاعاتی اسرائیل «موساد»، و رونان بار، رئیس سرویس امنیت عمومی «شین‌بت»، برای شرکت در این گفت‌وگوها عازم قاهره پایتخت مصر شوند.

طبق این گزارش ویلیام برنز، رئیس سازمان «سیا» و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر و وزیر خارجه قطر نیز در این نشست شرکت خواهند کرد.

بازگشت روزانه دو هزار آواره

پیش‌تر مقامات ایالات متحده، اسرائیل و مصر اعلام کرده بودند که بازگشت هزاران آواره فلسطینی به شمال نوار غزه همچنان یکی از اصلی‌ترین نقطه اختلاف بین دو طرف باقی مانده است.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، میانجی‌های عرب شرکت کننده در این مذاکرات فاش کردند که طرف اسرائیلی اکنون آمادگی خود را برای اجازه بازگشت فلسطینی‌ها به شمال غزه به میزان دو هزار نفر در روز که اغلب آنها زن و کودک هستند را اعلام کرده است.

اسرائیل همچنین بازگشت حداکثر 60 هزار فلسطینی به استثنای مردان 18 تا 50 ساله را به عنوان پیش‌شرط توافق برای بازگشت آوارگان مطرح کرده است.

میانجی‌ها می‌گویند که بازگشت آوارگان غزه ممکن است ده روز تا دو هفته پس از اجرای توافق آتش‌بس آغاز شود که در صورت توافق نهایی، مدت شش هفته ادامه خواهد داشت.

به گفته مقامات اسرائیلی و مصری، شهروندان فلسطینی‌ باید از پست‌های بازرسی نظامی اسرائیل عبور کنند تا از نفوذ مجدد مسلحان حماس به شمال جلوگیری شود.

مخالفت حماس با شرایط اسرائیل

از سوی دیگر جنبش حماس پیش‌شرط‌های اسرائیل را رد کرده و بر حذف پست‌های بازرسی و حفظ انسجام مجدد خانواده‌های فلسطینی و عدم اخراج مردان بالغ از شمال غزه اصرار می‌کند.

جنبش حماس روز شنبه اعلام کرد که در پاسخ به دعوت مصر هیئتی به ریاست «خلیل الحیه» برای شرکت در مذاکرات به قاهره خواهد رفت.

اما این جنبش در عین حال پایبندی به مواضع و خواسته‌های خود برای آتش‌بس دائمی، خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه، بازگشت آوارگان به محل سکونت خود، و آزادی رفت و آمد برای فلسطینیان و ادامه امدادرسانی را تجدید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید