احتمال لغو طرح «پنتاگون» برای ساخت اسکله شناور موقت در غزه

«واشینگتن پست» به نقل از مسئولان آمریکایی: قبل از ادامه روند ساخت اسکله، وضعیت در تمامی ابعاد در دست بررسی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دولت جو بایدن هم‌ اکنون سرگرم بررسی‌ نهایی مولفه‌های کلیدی طرح خود برای نصب یک اسکله شناور در سواحل غزه به هدف ارسال محموله‌های غذایی مورد نیاز و سایر کمک‌های بشردوستانه به این شهر در آستانه قحطی است، اما برخی مقامات آمریکایی اساسا نسبت به ضرورت اجرای این طرح، ابراز تردید می‌کنند.
چهار ناو ارتش آمریکا قرار است ظرف چند روز آینده به شرق مدیترانه برسند ولی طبق گزارش «واشینگتن پست»، وضعیت در حال تغییر در بحبوحه جنگ غزه، بار دیگر طرح ساخت این بندر شناور را تحت‌الشعاع قرار داده است.
از جمله چالش‌ها، وضعیت امنیتی بی‌‌ثبات در منطقه است، زیرا تهدیدهای ایران به اقدام تلافی‌جویانه در پاسخ به حمله اسرائیل به ساختمان وابسته به کنسولگری این کشور در دمشق، نگرانی‌هایی را در خصوص خطرات فزاینده علیه پرسنل آمریکایی مستقر در منطقه ایجاد کرده است.
مقامات آمریکایی، دست داشتن واشینگتن در این حمله را رد کردند، اما تهران تاکید دارد که آمریکا را به عنوان حامی اصلی اسرائیل، «باید پاسخگو ساخت».
از سویی حمله اخیر اسرائیل به کاروان بشردوستانه متعلق به «آشپزخانه مرکزی جهانی» که منجر به کشته شدن هفت امدادگر شد نیز وضعیت را بغرنج‌تر کرده است.
در حالی که اسرائیل ضمن پذیرش انتقادات مرتبط با این حمله، اذغان کرد که امدادگران نباید هدف قرار می‌گرفتند، وقوع این حادثه تراژیک، تلاش‌های آمریکا برای توزیع حدود دو میلیون وعده غذایی در روز از طریق این اسکله شناور را با پیچیدگی مواجه ساخته است.

عدم شفافیت اسرائیل

طبق گفته مسئولان آمریکایی، نوعی عدم شفافیت در خصوص سرعت اسرائیل برای عمل به وعده‌های اعلام شده خود در پی اعمال فشار دولت بایدن، برای گشودن یک بندر اسرائیلی و گذرگاه مرزی اضافی به شمال به هدف افزایش ورود کمک‌ها، وجود دارد.
یکی از این مسئولان در توضیح این وضعیت دشوار گفت: «ما مشغول ساخت هواپیما در حال پرواز با آن هستیم».
یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا با هشدار در این خصوص که هنوز برای پیش‌بینی این که آیا ممکن است از اسکله در نهایت استفاده نشود، خیلی زود است، اذعان کرد که طرح توزیع مواد غذایی همچنان دنبال می‌شود.
این مقام مسئول گفت: «طرح امنیتی این اسکله اساسا تدوین شده و نیروهای اسرائیلی به همتایان آمریکایی خود اطمینان دادند که محافظت اساسی را برای آنها تامین خواهند کرد».
یکی دیگر از مقامات دفاعی گفت که ساخت اسکله دست ‌کم در حال حاضر ادامه دارد، اما تاکید کرد معلوم نیست که پیش‌بینی‌های اولیه، بتوانند دوام بیاورند.
به دنبال اعلام این طرح از سوی بایدن در جریان سخنرانی خود در ماه مارس ، «پنتاگون» اعلام کرد که این اسکله می‌تواند برای چند ماه مورد استفاده قرار بگیرد.
این مقام دفاعی گفت در حالی که برخی از مقامات تاکید کردند پیش‌بینی‌ها بر همین منوال بماند، اما در صورت تامین راه‌های دیگر برای ارائه کمک‌ها، چه ‌بسا دیگر این جدول زمانی ضرورت نداشته باشد.
از سویی یک مسئول ارشد آمریکایی ضمن مخالفت با این ایده، تاکید کرد که اسکله شناور قطعا برای رساندن این حجم از کمک‌ها، همچنان ضروری است. این مقام ارشد گفت: «ما نه فقط به راه‌های زمینی بلکه برای مدتی به اسکله شناور هم نیاز خواهیم داشت».
دولت بایدن که به دلیل حمایت بی دریغ از اسرائیل با انتقادات شدیدی مواجه است، فشار بر رهبران اسرائیل را نه تنها برای محافظت از غیرنظامیان در عملیات نظامی خود، بلکه برای افزایش قابل توجه میزان کمک‌های غذایی مجاز به ورود به غزه، تشدید کرده است.
کاخ سفید پنجشنبه هشدار داد که عدم پاسخگویی به این خواسته‌ها می‌تواند به بروز تغییری در سیاست آمریکا در قبال اسرائیل منجر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید