واشینگتن: مین‌زدایی دو میلیون مین کاشته شده توسط حوثی‌ها هشت سال زمان می‌برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده با اتهام شبه‌نظامیان حوثی به کاشت بیش از دو میلیون مین در یمن تایید کرد، مین‌زدایی این مقدار هشت سال زمان می‌برد.

این مطلب را سفارت آمریکا در یمن در رسانه اجتماعی «ایکس» همزمان با روز روز جهانی آگاهی از خطرات مین منتشر و اعلام کرد، این تعداد «یمن را به بزرگترین میدان مین تبدیل کرده است که مین‌زدایی کامل آن‌ها 8 سال طول می‌کشد.»

این سفارت افزود: «زمان آن فرا رسیده که حوثی‌ها استفاده از مین به عنوان سلاح جنگی را متوقف کنند و برای آینده‌ای آرام برای همه مردم یمن تلاش کنند.».

سفارت آمریکا در یمن مجددا از تلاش‌های انجام شده برای مین‌زدایی در این کشور حمایت و قدردانی کرد و گفت: «هر قدمی در جهت مین‌زدایی گامی به سوی صلح است».

یک شهروند یمنی متخصص در زمینه مستندسازی قربانیان و اثرات مواد منفجره باقی مانده از جنگ گفت، در نتیجه حوادث مین‌های کاشته شده توسط حوثی‌ها، بیش از 100 غیرنظامی که اکثر آن‌‎ها کودکان و زنان بودند، در سه ماهه اول سال جاری 2024 کشته شده‌اند.

این متخصص مین‌یاب یمنی گفت که تیم‌های میدانی آن‌ها 105 قربانی غیرنظامی، از جمله کشته‌ها و مجروحان، که اکثر آن‌ها کودکان و زنان بودند، را در نتیجه انفجار مین‌ها و پرتابه‌های باقی‌مانده از جنگ در بازه زمانی از اول ژانویه تا 4 آوریل 2024 مستند کرده است.

بر اساس این آمار، 41 نفر کشته توسط این مین‌ها و 64 نفر دیگر مجروح شده‌اند که برخی از مجروحان از معلولیت دائمی رنج می‌برند.

در این بیانیه مجددا از حوثی‌ها، توقف فوری کاشت مین‌های بیشتر، تحویل نقشه‌ها و زدودن مین از جاده‌های عمومی، منابع آب، زمین‌های کشاورزی و مناطق چرای دام درخواست شده است.

این مین‌یاب یمنی تاکید کرد: «تلاش‌های صلح باید با حذف مین‌ها و بقایای مواد منفجره جنگ، که برجسته‌ترین خطرات روزانه پیش روی غیرنظامیان است، آغاز شود و از همه نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای خواست تا موضوع مین را در اولویت‌های هر تلاشی در کشور قرار دهند.»

یمن در نتیجه مین‌های کاشته‌شده شبه‌نظامیان حوثی در مقیاس وسیع در سراسر کشور از یک فاجعه واقعی رنج می برد.

حوثی‌ها از تحویل نقشه‌های مین هایی که در شهرها، جاده ها و مزارع کشاورزی کشته‌اند ممانعت می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید