حمله حوثی‌ها به یک کشتی در آب‌های جنوب غربی الحدیده

«سنتکام» جمعه اعلام کرد موفق شده یک موشک بالستیک ضد‌کشتی را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن هدف گرفته و منهدم کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مرکز امنیت دریانوردی بریتانیا «آمبری» شامگاه شنبه 18 فروردین اعلام کرد گزارش‌هایی مبنی بر هدف گرفته شدن یک کشتی در آب‌های جنوب غرب الحدیده یمن دریافت کرده است.

بنا به گزارش دریافت شده از سوی مرکز امنیت دریانوردی بریتانیا «آمبری» این کشتی در در دریای سرخ در فاصله 61 مایل دریایی جنوب غربی شهر بندری الحدیده یمن هدف گرفته شده است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، جمعه اعلام کرد که موفق شده یک موشک بالستیک ضد‌کشتی را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن هدف گرفته و منهدم کند.

پیش‌تر عبدالملک الحوثی، رهبر شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن، پنج‌شنبه، اعلام کرده بود که در 424 حمله هوایی و گلوله‌باران دریایی که طی 3 ماه گذشته توسط ایالات متحده آمریکا و بریتانیا انجام شده 37 نفر کشته و 30 دیگر زخمی شدند.

رهبر حوثی‌ها اما مشخص نکرد که این تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها تنها مربوط به شبه‌نظامیان این گروه است یا این‌که شامل غیرنظامیان نیز می‌شود.

در مقابل رهبر حوثی‌ها مدعی شد که گروه شبه‌نظامی او «در پشتیبانی از نوار غزه» که از هفتم اکتبر شاهد جنگ میان گروه‌های مسلح فلسطینی و اسرائیل است، 90 کشتی را در آب‌های دریای سرخ، تنگه باب المندب، خلیج عدن و اقیانوس هند، هدف قرار داده و به آنها آسیب رسانده است.

وی افزود که تنها در یک ماه 34 حمله توسط حوثی‌ها انجام شده که در آن 125 فروند موشک بالستیک و پهپاد به‌کار رفت.

از 19 نوامبر سال گذشته شبه‌نظامیان حوثی با ادعای واکنش به تهاجم اسرائیل به غزه، حملات پهپادی و موشکی متعددی را علیه کشتی‌های تجاری در دو دریای سرخ و عرب انجام داده‌اند.

این حملات حوثی‌ها که باعث غرق شدن چند کشتی و آسیب دیدن تعدادی دیگر شده و به کشته شدن چند ملوان بی‌گناه منجر شد، شرکت‌های کشتیرانی بین‌المللی را مجبور به طی کردن مسیر طولانی‌تر و گران‌تری از دماغه امید نیک در جنوب و اطراف قاره آفریقا کرد.

ایالات متحده آمریکا و بریتانیا به موازات تشکیل ائتلاف‌های نظامی دریایی چندملیتی برای پاسداری از امنیت کشتیرانی و آزادی دریانوردی در دریای سرخ و خلیج عدن، حملات مشترک و مکرری را با هدف ایجاد بازدارندگی و تضعیف توانمندی‌های نظامی حوثی حوثی‌ها علیه پایگاه‌های آنها در برخی استان‌های یمن از جمله صنعا، صعده و الحدیده ادامه می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید