بریتانیا اسرائیل را به نشر نتایج کامل تحقیقات درباره کشتن امدادگران در غزه فراخواند

ارتش اسرائیل در ارتباط با این حادثه با اذعان به این‌که مرتکب اشتباه شده است یک فرمانده گردان با رتبه سرگرد و یک رئيس ستاد گردان با رتبه سرهنگ را برکنار و فرمانده ستاد فرماندهی جنوب خود را توبیخ کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیوید کامرون به اسرائیل هشدار داد که بریتانیا تل‌‌آویو را به‌دلیل کشتن 3 تبعه بریتانیایی از بین 7 تن از امدادگران کشته شده سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» در غزه پاسخگو خواهد کرد.

پیش‌ از آن کامرون گفته بود که اسرائیل را در ارتباط با کشتن 3 بریتانیایی از بین 7 امدادگر کشته شده در غزه «مسئول» می‌داند.

وزیر خارجه بریتانیا جمعه هفدهم فروردین گفت که کشورش به دقت در حال بررسی نتایج اولیه تحقیقات اسرائیل در مورد کشتن امدادگران سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» است و از تعلیق خدمت دو افسر ارتش اسرائیل به عنوان اولین گام استقبال کرد.

کامرون در بیانیه‌ای در پلتفرم «ایکس» افزود که نتایج کشته‌شدن 7 امدادگر از سازمان غیردولتی «آشپزخانه مرکزی جهانی» باید به طور کامل منتشر شود و با بررسی کاملا مستقل پیگیری شود تا حداکثر شفافیت و مسئولیت‌پذیری تضمین شود.

وی همچنین تصریح کرد که باید از یافته‌های اولیه ارتش اسرائیل در این زمینه درس گرفت.

وزیر خارجه بریتانیا در ادامه تاکید کرد که واضح است که برای اطمینان از ایمنی

امدادگران نیاز به بازنگری اساسی در مکانیسم اجتناب از برخورد اسرائیل است.

وزیر خارجه بریتانیا در پایان اظهارات خود گفت «مرگ این قهرمانان دلیر یک تراژدی است» و چنین اتفاقی نباید تکرار شود.

شایان ذکر است که ارتش اسرائیل، چهارشنبه اذعان کرده بود که با انجام حمله هوایی در شامگاه دوشنبه به نوار غزه که منجر به کشته‌شدن 7 امدادگر از سازمان غیردولتی «آشپزخانه مرکزی جهانی» مرتکب «اشتباه آشکاری» شده است.

ژنرال هرتزی هالیوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، چهارشنبه در پیامی ویدئویی گفت: «این حادثه یک اشتباه بزرگ بود».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هالیوی گفت: «این حادثه خطایی بود که در شرایط بسیار پیچیده و به دنبال یک فرآیند شناسایی شبانه اشتباه رخ داد. (این خطا) نباید اتفاق می‌افتاد.»

او همچنین افزود: «یک نهاد مستقل این حادثه را عمیقا بررسی کرده و نتایج آن را در روزهای آینده اعلام خواهد کرد.»

گفتنی است که 7 نفر از امدادگران سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» شامگاه دوشنبه 13 فروردین در حمله هوایی اسرائیل به دو خودروی‌ حامل آن‌ها در نوار غزه کشته شدند.

سلسله اشتباهات بزرگ

ارتش اسرائیل جمعه اعلام کرد هنگامی که نیروهای آن می‌خواستند یک عضو مسلح حماس را هدف بگیرند این 7 نفر امدادگر در نوار غزه کشته شدند.

ارتش اسرائیل اذعان کرد که سلسله «اشتباهات بزرگی» رخ داده و قوانین ویژه آن زیر‌پا گذاشته شده است.

بنا بر گزارش ارتش اسرائیل که به وجود «خطای عملیاتی در ارزیابی‌ اوضاع» اشاره کرد آمده است که این امدادگران در 3 حمله پهپادی اسرائیل طی 4 دقیقه و در حالی که برای فرار از خودروهای خود تلاش می‌کردند، کشته شدند.

برکناری و توبیخ

ارتش اسرائیل اعلام کرد که تصمیمی اتخاذ شده که به‌موجب آن فرمانده گردان پشتیبانی آتش با رتبه سرگرد و رئيس ستاد گردان با رتبه سرهنگ را در ارتباط با این حادثه از ادامه خدمت نظامی برکنار کرده است.

ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد که فرمانده ستاد فرماندهی جنوب از جمله فرماندهان ارشدی است که در ارتباط با این حمله توبیخ شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید