السیسی: مصر تمام تلاش خود را برای توقف جنگ در غزه به‌کار می‌گیرد

رئیس جمهوری مصر بر موضع قاطع کشورش در تلاش برای دستیابی مردم فلسطین به حقوق مشروع‌شان و تشکیل کشور فلسطینی تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر، شنبه 18 فروردین، تأکید کرد که مصر از هیچ تلاشی برای توقف درگیری‌ها و تلاش برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه دریغ نخواهد کرد.

السیسی طی سخنرانی خود گفت: «بر همبستگی خود با برادران فلسطینی در نوار غزه تأکید می‌کنم، و مصر از هر تلاشی برای توقف جنگ و برای رساندن کمک‌های بشردوستانه فروگذار نخواهد کرد.»

او همچنین بر «موضع قاطع مصر برای تلاش جهت دستیابی مردم فلسطین به حقوق مشروع و ایجاد کشور مستقل فلسطینی در قلمرو مرزهای 1967 به پایتختی قدس شرقی تاکید کرد.»

وب سایت «آکسیوس» گزارش داد که «مذاکرات برای پایان دادن به جنگ در غزه شاهد سفر ویلیام برنز، رئیس سیا و دیوید بارنیا، رئیس موساد اسرائیل به قاهره در روز شنبه خواهد بود.»

رسانه‌های مصری اما اعلام کردند که قاهره فردا [یکشنبه نوزدهم فروردین] میزبان نشست‌ مذاکراتی با مشارکت مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «CIA»، نخست‌وزیر قطر و هیئتی از اسرائیل برای برقراری آتش‌بس در غزه خواهد بود.

هفته‌ها است که مذاکراتی پشت پرده میان دو طرف متخاصم با سرپرستی ایالات متحده و میانجی‌گری قطر و مصر در تلاش برای انعقاد توافقنامه آتش‌بس در نوار غزه که به آزادی گروگان‌های اسرائیلی در ازای آزادی اسرای فلسطینی در زندان‌های اسرائیل در جریان است.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» به نقل از یک مقام ارشد در دولت جو بایدن نوشت: رئیس جمهوری آمریکا در دو پیام به السیسی، رئیس جمهوری مصر و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر درباره مذاکرات آزادی گروگان‌ها ارسال کرده و از آن‌ها خواسته است تا از حماس تعهد بگیرند که توافق را امضا کند و به اجرای آن پایبند شود.

از دیگر سو، وزارت بهداشت غزه روز گذشته اعلام کرد که تعداد قربانیان جنگ اسرائیل در نوار غزه از هفتم اکتبر گذشته تاکنون به 33091 کشته و 75750 مجروح افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید