«شاباک»: تلاش برای ترور وزیر امنیت داخلی اسرائیل را خنثی کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس امنیت داخلی اسرائیل «شاباک» اعلام کرد که تلاش برای ترور ایتامار بن گویر، وزیر راست افراطی اسرائیل را خنثی کرده است.

شاباک، پنج‌شنبه 16 فروردین، در بیانیه‌ای اعلام کرد که «یک هسته تروریستی که برای انجام حملاتی در اسرائیل، به ویژه علیه ایتامار بن گویر، آماده می‌شد را متلاشی کرد.»

بر اساس این بیانیه، تحقیقات مشترکی که این آژانس با همکاری پلیس و ارتش انجام داد، منجر به دستگیری 11 مظنون از جمله هفت فلسطینی در داخل اسرائیل شد.

سرویس امنیت داخلی افزود: «اعضای این گروه تروریستی قصد داشتند به پایگاه‌های نظامی، فرودگاه بن گوریون و مراکز دولتی در قدس حمله کنند و همچنین قصد داشتند، پس از به دست آوردن یک موشک انداز ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی را هدف قرار دهند و به قتل برسانند.»

در این راستا، دادگاه بئر السبع (جنوب اسرائیل) روز پنج‌شنبه برای ده مظنون کیفرخواست صادر کرد.

ایتامار بن گویر، رهبر حزب راست افراطی «قدرت یهودی» و یکی از اعضای کابینه دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به اظهارات ضد فلسطینی خود شهرت دارد.

بن گویر همچنین خواستار الحاق کرانه باختری به اسرائیل و کوچاندن بخشی از فلسطینیان به کشورهای همسایه است.

در فوریه 2023، پلیس اسرائیل نیز یک فلسطینی را به اتهام برنامه‌ریزی برای ترور بن گویر بازداشت کرد.

شاباک و پلیس اسرائیل در روز پنج‌شنبه همچنین با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که حملاتی که توسط «تروریست‌های حامی داعش» طراحی شده بود را خنثی کردند.

در این بیانیه آمده است که پلیس سه مظنون فلسطینی را دستگیر کرد و روز پنج‌شنبه در دادگاه محاکمه خواهند شد.

در متن این بیانیه گفته شده که در ماه مارس «تحقیقات انجام شده توسط شاباک و پلیس نشان داد که یک هسته تروریستی که اعضای آن وابسته به سازمان تروریستی «داعش» هستند، قصد انجام حملاتی با مواد منفجره دارد.»

این درحالی است که تنش‌های امنیتی در خاک اسرائیل و در کرانه باختری از زمان آغاز جنگ غزه در 7 اکتبر افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید