گوترش به «العربیه»: راهبردهای ارتش اسرائیل به تکرار اشتباهات در جنگ غزه منجر می‌شود

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از مرتبط ساختن «تصمیمات مرگ یا زندگی با محاسبات الگوریتمی» انتقاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، جمعه 17 فروردین، در پاسخ به خبرنگار «العربیه» تاکید کرد که راهبردهای ارتش اسرائیل و تدابیر آن باعث تکرار اشتباهات در غزه می‌شود.

گوترش گفت: «امروز اسرائیل دو افسر از رتبه‌های پایین را برکنار کرده و برخی فرماندهان ارشد را در ارتباط با بمباران کاروان امدادگران سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» توبیخ کرده است، اما آیا این کافی است؟ موضوع تنها به شناسایی اشتباهاتی که سیستم مرتکب می‌شود، مربوط نیست بلکه این سیستم خود بارها باعث تکرار اشتباهات می‌شود و برای همین باید در سیستم تغییر ایجاد شود که همانا تغییر در راهبرد و تدابیری است کار ارتش اسرائیل در غزه به‌کار می‌گیرد».

ارتش اسرائیل جمعه اعلام کرد هنگامی که نیروهای آن می‌خواستند یک عضو مسلح حماس را هدف بگیرند 7 نفر از امدادگران در نوار غزه کشته شدند.

ارتش اسرائیل اذعان کرد که سلسله «اشتباهات بزرگی» مرتکب شده و از قوانین ویژه آن زیر‌پا گذاشته شده است.

بنا بر گزارش ارتش اسرائیل که به وجود «خطای عملیاتی در ارزیابی‌ اوضاع» اشاره کرد آمده است که این امدادگران در 3 حمله پهپادی اسرائیل طی 4 دقیقه و در حالی که برای فرار از خودروهای خود تلاش می‌کردند، کشته شدند.

ارتش اسرائیل گفت که تصمیم گرفته فرمانده گردان پشتیبانی آتش با رتبه سرگرد و رئيس ستاد گردان با رتبه سرهنگ را در ارتباط با این حمله از خدمت نظامی برکنار کرده است.

ارتش اسرائیل همچنین فرمانده ستاد فرماندهی جنوب را از بین فرماندهان ارشد توبیخ شده در ارتباط با این حمله اعلام کرد.

در ادامه سخنان خود دبیرکل سازمان ملل «نسبت به اطلاعاتی که نشان می‌دهد ارتش اسرائیل از هوش مصنوعی برای شناسایی اهداف در جنگ با حماس در نوار غزه استفاده می‌کند، عمیقا ابراز نگرانی کرد و از مرتبط ساختن «تصمیمات مرگ یا زندگی با محاسبات الگوریتمی» انتقاد کرد.

گوترش در این‌باره به خبرنگاران گفت: «من به شدت نگران گزارش‌هایی هستم که نشان می‌دهد بمباران ارتش اسرائیل توسط هوش مصنوعی به عنوان ابزار شناسایی هدف، به‌ویژه در مناطق مسکونی پرجمعیت انجام می‌شود که در سطح گسترده‌ای به کشتار غیرنظامیان منجر شده است.»

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که «هیچ بخشی از تصمیمات حیاتی مرگ یا زندگی که بر کل بنیان خانواده‌ها تأثیر می‌گذارد، نباید با خون‌سردی به محاسبات الگوریتمی واگذار شود.»

تحقیقاتی که توسط دو رسانه «+972 Magazine» و «Local Call» منتشر شد و در هفته جاری توسط چندین رسانه آمریکایی بازنشر شد، حاکی از وجود برنامه‌ای در ارتش اسرائیل به نام «Lavender» بود که از هوش مصنوعی برای شناسایی اهداف در غزه با حاشیه خطای معینی استفاده می‌شود.

گوترش ادامه داد: «سال‌هاست که درباره خطرات سلاح‌سازی هوش مصنوعی و کاهش نقش اساسی اراده انسان هشدار داده‌ام.»

او همچنین بر لزوم «استفاده از هوش مصنوعی به عنوان نیرویی برای خیر و سودمندی جهان به جای کمک به جنگ در مقیاس گسترده و محو مسئولیت‌پذیری، تاکید کرد.»

گوترش همچنین اوضاع انسانی در غزه را فاجعه‌بار و«غم‌انگیز» توصیف کرده و خواستار آن شد که«جهشی کیفی» در رساندن کمک‌های بشردوستانه به غزه حاصل شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین گفت که در غزه به «جهشی کیفی» در ارسال کمک‌های «نجات‌بخش» به غیرنظامیان در این باریکه تحت محاصره و ویران شده نیاز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید