نتانیاهو: هر کسی که به ما حمله کند هدف قرار می‌دهیم

گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که مقامات اسرائیلی در پی تهدید ایران به تلافی حمله اسرائیل به «کنسولگری ایران در دمشق»، فعالیت 28 نمایندگی دیپلماتیک اسرائیل در سراسر جهان را به حالت تعلیق درآوردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گزارش‌ها حاکی از آن است که اسرائیل برخی از اقدامات پیشگیرانه را از بیم هرگونه واکنش تلافی‌‌جویانه ایران به حمله هوایی به ساختمان مجاور سفارت ایران در دمشق در دوشنبه گذشته اتخاذ کرده است که به کشته‌شدن 7 ایرانی از جمله محمدرضا زاهدی، یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انجامید.

در تازه‌ترین تحولات، کابینه وزیران امور سیاسی و امنیتی اسرائیل، در پایان جلسه شامگاه پنجشنبه 17 فروردین مقرر داشت که ارتش اسرائیل «برای هرگونه تحولی علیه ایران چه دفاعی یا هجومی آماده باشد».

رسانه‌های آمریکایی به نقل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل آوردند: «ایران سال‌ها است که مستقیماً و همچنین از طریق عوامل نیابتی‌اش علیه ما عمل می‌کند بنابراین اسرائیل نیز علیه ایران و گروه‌های نیابتی‌اش هم با اهداف دفاعی و هم تهاجمی عمل خواهد کرد».

نتانیاهو افزود: «می‌دانیم چگونه از خود دفاع کنیم و بر اساس این اصل ساده عمل خواهیم کرد که هرکس به ما ضربه بزند یا برای انجام این کار برنامه‌ریزی کند، به او ضربه خواهیم زد».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اسرائیل در مورد حمله دمشق اظهار نظری نکرده است، اما تحلیلگران این حمله را تشدید تنش اسرائیل در کارزاری علیه نیروهای نیابتی منطقه‌ای ایران ‌دانستند که خطر شعله‌ور شدن جنگی گسترده‌تر را به دنبال دارد.

از سویی گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که مقامات اسرائیلی در پی تهدید ایران به تلافی حمله اسرائیل به ساختمان [مجاور] کنسولگری ایران در دمشق، فعالیت 28 نمایندگی دیپلماتیک اسرائیل در سراسر جهان را به حالت تعلیق درآوردند.

تخلیه برخی از سفارت‌های اسرائیل

رادیو «کان» پنجشنبه گزارش داد که وزارت خارجه اسرائیل به عنوان بخشی از «آمادگی بی سابقه» برابر پاسخ محتمل ایران به این حمله، ضمن رایزنی با مقامات امنیتی، مقرر داشت، شماری از سفارت‌های اسرائیل در سراسر جهان، تخلیه شوند.

پیشتر دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل گفته بود که ارتش، توان دفاعی خود را تقویت کرده و جنگنده‌ها در صورت بروز هرگونه تحولی، برای اجرای حملات، تجهیز شده‌اند.

این در حالی است که لیور حیات، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل از اظهار نظر درباره گزارش‌های مربوط به تخلیه کارمندان شماری از سفارتخانه‌های اسرائیل خودداری کرد. یک منبع اسرائیلی نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس»، اطلاعات مربوط به تخلیه سفارتخانه‌های اسرائیل را تکذیب کرد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پنج‌شنبه با انتشار توییتی به زبان عبری بر عزم تهران برای پشیمان کردن اسرائیل از اقدام در حمله هوایی به کنسولگری ایران در دمشق، تاکید ورزید.

در پی حمله هوایی اسرائیل به مجتمع سفارت ایران در دمشق در محله المزه، 13 نفر کشته شدند و سپاه متعاقبا تاکید کرد 7 مشاور نظامی شامل محمدرضا زاهدی و محمد هادی حاجی رحیمی، دو ژنرال سپاه و همچنین 5 افسر سپاهی جزو کشته‌شدگان هستند.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران نیز متعهد شد که حمله به کنسولگری این کشور در دمشق، بی‌پاسخ نخواهد ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید