«آشپزخانه مرکزی جهانی» خواستار تحقیق مستقل درباره حمله اسرائیل شد

آندرس: اسرائیل به طور سیستماتیک، خودروهای این نهاد را یکی پس از دیگری هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان امدادی «آشپزخانه مرکزی جهانی»، خواستار تحقیقات مستقل در خصوص حمله اسرائیل به کاروان این نهاد شد.

در پی حمله اسرائیل در اوایل هفته جاری به کاروان «آشپزخانه مرکزی جهانی»، 7 نفر از کارکنان این نهاد در نوار مرکزی غزه کشته شدند.

این نهاد در بیانیه پنج‌شنبه 16 فروردین، از دولت‌های استرالیا، کانادا، ایالات متحده، لهستان و بریتانیا خواست، برای انجام تحقیقات مستقل به عنوان شخص ثالث در مورد حمله اسرائیل به کاروان‌ این نهاد بپیوندند.

حمله به 3 خودرو حامل غیرنظامیان

در بیانیه این نهاد آمده است، حمله اسرائیل به کاروان دوشنبه شب گذشته رخ داد، «اسرائیل 3 خودروی حامل غیرنظامیان را هدف حملات خود قرار داد.»

در ادامه بیانیه آمده است: «ما خواستار تحقیقات مستقل در مورد شرایط حمله اسرائیل به کاروان این نهاد هستیم که 7 تن از کارمندان ما در غزه کشته شدند.»

این نهاد از اسرائیل خواست «تمام اسناد، ارتباطات و فایل‌های ضبط شده مربوط به حمله به کاروان این نهاد در غزه را برای اطمینان از صحت تحقیق، حفظ کند و افزود: «این تنها راه شناخت حمله به کاروان ما در غزه و اطمینان از شفافیت و پاسخگویی مسئولان است.»

خوزه آندرس، سرآشپز معروف و بنیانگذار موسسه خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» چهارشنبه 15 فروردین، در مصاحبه‌ای به «رویترز» گفت: «حمله اسرائیل به کاروان این نهاد که منجر به کشته‌شدن 7 کارمند آن شد، به طور سیستماتیک خودروها را یکی پس از دیگری هدف قرار داد.»

وی افزود، «این نهاد ارتش اسرائیل را از فعالیت‌های کارمندان خود مطلع کرده بود.»

حمله در منطقه عاری از سلاح

آندرس گفت ارتش اسرائیل از محل کاروان کاملا مطلع بود. او همچنین خواستار بررسی این حادثه از سوی دولت آمریکا و کشورهایی شد که شهروندان آن‌ها جان خود را در این حمله از دست داده‌اند.

او افزود: «اسرائیل ما را در یک منطقه عاری از سلاح و غیرنظامی تحت کنترل ارتش، هدف حمله قرار داد. ارتش می‌دانست که تیم‌های ما با سه خودرو در این مسیر حرکت می‌کنند.»

نیروهای امدادی این نهاد مدت کوتاهی پس از نظارت بر تخلیه 100 تن مواد غذایی که از طریق دریا به غزه آورده شد، در حمله اسرائیل کشته شدند. ارتش اسرائیل از این موضوع ابراز «تاسف عمیق» کرد و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این حمله را «غیرعمدی» دانست.

شهروندان استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده از جمله هفت کارمند این سازمان بودند که در این حمله کشته شدند.

این سازمان امدادی اعلام کرد، کاروان پس از تخلیه کمک‌ها در حال خروج از انبار خود در دیرالبلح مورد هدف حمله قرار گرفت.

سازمان ملل متحد اعلام کرد از ماه اکتبر حداقل 196 امدادگر در غزه کشته شده‌اند. حماس پیش‌تر اسرائیل را به حمله به مراکز توزیع کمک متهم کرده بود.

سازمان امدادی «آشپزخانه مرکزی جهانی» ماه گذشته با همکاری سازمان خیریه اسپانیایی «آغوش باز»، انتقال کمک‌های غذایی به شمال غزه را از طریق یک کریدور دریایی از قبرس آغاز کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید