آمریکا: اسرائیل اقدامات بهتری را برای محافظت از کارمندان بشردوستانه انجام دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، چهارشنبه، در نشستی خبری در واشینگتن به خبرنگاران گفت که اسرائیل باید اقدامات هماهنگ بهتری را برای محافظت از کارمندان بشردوستانه و حفاظت از همه غیرنظامیان انجام دهد.

از سویی یک مقام آمریکایی گفت که پس از کشته‌شدن 7 امدادگر سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» ایالات متحده از ارتش و مقامات دولت اسرائیل خواسته است تا در نحوه تعیین اماکن حضور نیروهای امدادی در غزه تغییراتی ایجاد کنند.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، این مقام افزود که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز قصد دارد این موضوع را طی گفت‌وگوی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مطرح کند.

این مقام آگاه در ادامه گفت: «نیروهای اسرائیلی یا اطلاعاتی درمورد محل کاروان [آشپزخانه مرکزی جهانی] دریافت نکرده بودند یا اطلاعاتی که دریافت کردند را نادیده گرفتند و این در هر دو حالت مشکل است.»

«اشتباه فاحش»

ارتش اسرائیل روز گذشته اذعان کرد که با انجام حمله هوایی در شامگاه دوشنبه به نوار غزه که منجر به کشته‌شدن 7 امدادگر از سازمان غیردولتی «آشپزخانه مرکزی جهانی» مرتکب «اشتباه فاحش» شد.

ژنرال هرزی هالیوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، چهارشنبه در پیامی ویدئویی گفت: «این حادثه یک اشتباه بزرگ بود».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هالیوی گفت: «این حادثه خطایی بود که در شرایط بسیار پیچیده و به دنبال یک فرآیند شناسایی شبانه اشتباه رخ داد. (این خطا) نباید اتفاق می‌افتاد.»

او همچنین افزود: «یک نهاد مستقل این حادثه را عمیقا بررسی کرده و نتایج آن را در روزهای آینده اعلام خواهد کرد.»


انتقاد بایدن از اسرائیل

جو بایدن، نیز به دلیل کشته‌شدن این امدادگر به شدت از تل‌آویو انتقاد کرد.

بایدن گفت: «اسرائیل برای محافظت از داوطلبانی که دست یاری به سوی فلسطینی‌های گرسنه‌ دراز کرده‌اند، اقدامات کافی انجام نداده است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بایدن گفت که توزیع کمک‌ها در نوار غزه دشوار است «زیرا اسرائیل اقدامات کافی برای محافظت از امدادگرانی که در تلاش برای ارائه کمک به غیرنظامیان هستند، انجام نداده است».

وی تاکید کرد که «حوادثی مانند آنچه روز دوشنبه رخ داد نباید اتفاق بیفتد. اسرائیل همچنین به اندازه کافی برای محافظت از غیرنظامیان تلاش نمی‌کند.»

حمله اسرائیل به خودروی امدادگران

7 نفر از کارکنان سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی» شامگاه دوشنبه 13 فروردین در حمله هوایی اسرائیل به خودروی‌ حامل آن‌ها در نوار غزه کشته شدند.

به گفته این سازمان، کشته‌شدگان 3 بریتانیایی، یک آمریکایی-کانادایی، یک لهستانی، یک استرالیایی و یک فلسطینی بودند.

در پی این حمله سازمان «آشپزخانه جهانی» توقف عملیات خود در غزه را اعلام کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه گفت که ارتش اسرائیل «ناخواسته» 7 امدادگر را در حمله هوایی به غزه کشته است.

در حالی که این حادثه محکومیت و واکنش‌های بین المللی را برانگیخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید