ارتش اسرائیل پس از حمله دمشق مرخصی‌ یگان‌های رزمی را به حالت تعلیق درآورد

اسرائیل از سفارت‌خانه‌های خود در سراسر جهان خواست، تدابیر امنیتی را پس از حمله به ساختمان (مجاور) کنسولگری ایران در دمشق افزایش دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل، پنج‌شنبه 16 فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد، اعطای مرخصی به یگان‌های رزمی را به دلیل نگرانی تشدید تنش‌ها پس از کشته‌شدن دو فرمانده نظامی ایرانی در دمشق، به حالت تعلیق درآورد.

ارتش اعلام کرد: «بر اساس ارزیابی وضعیت، مرخصی تمامی یگان‌های رزمی ارتش اسرائیل به‌طور موقت معلق شد.»

در بیانیه آمده است: «در وضعیت جنگ قرار داریم و استقرار نیروها با توجه به نیازها، منوط به ارزیابی مستمر است.»

اسرائیل همچنین از سفارت‌خانه‌های خود در سراسر جهان خواست، تدابیر امنیتی را پس از حمله به ساختمان [مجاور] کنسولگری ایران در دمشق افزایش دهند. سوریه و ایران، اسرائیل را متهم به این حمله کردند.

اسرائیل مسئولیت حمله به ساختمان مجاور کنسولگری ایران در دمشق که منجر به کشته‌شدن 7 تن از سپاه پاسداران شد را بر عهده نگرفته است.

ایران، اسرائیل را متهم به نقض منشور سازمان ملل متحد، قوانین بین المللی و بسیاری از توافق‌‎‌نامه‌ها می‌کند.

کنوانسیون 1961 وین ناظر بر روابط دیپلماتیک و کنوانسیون 1963 وین در مورد روابط کنسولی به ساختمان‌ها، بخش‌هایی از ساختمان و زمین‌ها، صرف نظر از ملک مورد استفاده برای اهداف یک نمایندگی دیپلماتیک یا کنسولی، اشاره دارد.

این توافق‌نامه‌ها به صراحت مصونیت دفاتر دیپلماتیک یا کنسولی را بیان می‌کند، اما در عین حال، بر لزوم «عدم استفاده ناسازگار با اهداف دیپلماتیک و کنسولی از این مکان‌ها تاکید دارد.

ایران مدعی است این حمله ناقض کنوانسیون 1973 برای پیشگیری و مجازات جنایات علیه افراد تحت حمایت بین‌المللی است که پرسنل دیپلماتیک را شامل می‌شود و کشته‌شدگان مشمول این قوانین هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید